Boston Fed Başkanı Collins'den faiz yorumu

Fed'den Collins faiz indiriminden önce enflasyonun gerileyeceğine dair daha fazla güven istiyor.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Boston Fed Başkanı Susan Collins Çarşamba günü yaptığı açıklamada, enflasyonun merkez bankasının hedefine geri dönmesinin muhtemelen beklenenden daha uzun süreceğini söyledi ancak politika yapıcıların faiz oranlarını normalleştirmeye başlamak için çok uzun süre beklememeleri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini kaydetti.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada Collins, "Faaliyet ve enflasyonda son dönemde yaşanan yukarı yönlü sürprizler, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven duyana kadar politikayı mevcut seviyesinde tutmanın muhtemel olduğunu gösteriyor" dedi.

Kesintiden önce yerine getirilmesi gereken koşulları inceleyen Collins, enflasyon beklentilerine, daha fazla enflasyondaki düşüş işaretlerine, ücretlerden gelen sinyallere ve işgücü piyasasındaki ılımlılaşmaya odaklandığını söyledi.

Collins “Mevcut durum, ilerlemenin zaman alacağını ve düzensiz olmaya devam edeceğini kabul ederek, metodik bir kararlılık gerektiriyor. Tüm göstergelerin uyumlu olmasını beklemek, politikayı normalleştirmeye başlamak için çok yüksek bir çıtadır" diye ekledi.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar