Çinli araçlara ek vergide değişiklik

Yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli otomobil ithalatı, uygulanan ek mali yükümlülükten muaf olacak.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Cumhurbaşkanı kararıyla 7 Haziran'da Çin menşeli oto ithalatına getirilen ve sonraki kararla "ek mali yükümlülük" olarak nitelenen yüzde 40 veya 7 bin dolar ek vergiye ilişkin düzenleme yapıldı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ithalatta ilave gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin kararda değişiklik yapan kararda değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararı uyarınca, yatırım teşvik belgesi kapsamında gümrük muafiyetinden yararlanarak gerçekleştirilen Çin menşeli oto ithalatı, uygulanan söz konusu ek mali yükümlülükten muaf olacak.

Karar bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

CNBC-e canlı yayınına katılan Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Başkanı Ali Haydar Bozkurt, Çin'in yüksek kapasiteli yatırımlarına değinerek şunları söylemişti:

"Çin, tüm dünyada dengeleri değiştirecek şekilde gümbür gümbür geliyor. Bize de sağlayabileceği bir avantaj var. Çin, Avrupa'ya gitmek zorunda çünkü ürettiği teknolojiler ağırlıklı olarak o pazarın alıcılarına hitap ediyor. Avrupa'ya gelmek için en güzel nokta Türkiye. Çinlilerin Türkiye'de üretim yapıp buradan Avrupa'ya satış yapması konusunda ciddi bir maliyet avantajı var, vergi avantajı var. Birkaç markayı Türkiye'de üretim yapmaya ikna edersek mevcut sanayimizin gelişen teknolojilere daha hızlı adapte olmasına yardımcı olabilirler gibi düşünüyorum."

Yatırım teşvik belgesi nedir?

Yatırım teşvik belgesi, devlet tarafından sağlanan çeşitli yatırım teşvik ve desteklerinden faydalanmak için gerekli olan belgedir. Bu belgeyle şirketler yatırım teşvik programlarına başvuruda bulunabilir ve vergi indirimi, vergi iadesi ve yer tahsisi gibi çeşitli teşviklerden faydalanabilir.

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar