Çip hisselerinde 'yapay zeka' rallisi

Yapay zeka temasının canlı bir şekilde geri dönmesiyle çip hisselerinde ralli yaşandı. Nvidia hisseleri bilanço öncesi rekor seviyeye ulaşırken, Wells Fargo'nun 'al' tavsiyesi verdiği Arm da hızlı yükseliş kaydetti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yatırımcılarda çip hisselerine yönelik iştah yeniden yükseldi.

Yapay zeka kaynaklı görünümün canlanması ve doların gerilemesinin etkisiyle çip hisselerinde yeni zirve seviyeler görüldü. Dünyanın en değerli çip şirketi Nvidia'nın hisseleri bilanço öncesi 500 doları aşarak rekor seviyeye yükseldi.

Küresel piyasalarda yılın önemli halka arzlarından biri olan Arm ise analistlerin tavsiyelerinin etkisiyle hızlı yükseliş gösterdi.

Wells Fargo, Arm ile ilgili analiz hazırlamaya başlarken, Wells Fargo Analisti Gary Mobley ilk değerlendirmesinde şirketin lisans anlaşmalarının büyümesine güç katacağını belirtti. Analist Mobley 70 dolar hedef fiyatla hisseyle ilgili Al tavsiyesi verdi. Son rallinin ardından şirketin hisseleri 58 doların üzerinde kapanmıştı.

Tayvan Borsası çip sektöründeki rallinin etkisiyle 19 ayın zirvesinde

Tayvan borsası gösterge hisse senedi göstergesi, yapay zeka temasının yeniden ivme kazanması ve yabancı yatırımcıların geri dönmesiyle Nisan 2022'den bu yana en yüksek kapanışını yapmaya hazırlanıyor.

Taiex, Salı günü yüzde 1,2'ye kadar yükselirken, çip üreticileri Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ve MediaTek Inc. en büyük katkıyı sağlayan hisseler oldu. Söz konusu endeks bu yıl, bölgesel emsallerinin MSCI Asya Pasifik Endeksi'ndeki yüzde 4,9'luk kazancına kıyasla yüzde 23 ilerleme kaydetti.

Nvidia'nın ana tedarikçilerden olan TSMC Taiex'in bu yılki yükselişinin üçte birinden fazlasını oluşturuyor. Şirket yalnızca bu ay yüzde 10'dan fazla değer kazandı.

Teknoloji hisseleri, ABD Merkez Bankası'nın para politikasını sıkılaştırma kampanyasını sona erdirmeye yakın olduğu yönündeki beklentilerden küresel çapta yararlanıyor.

Bloomberg Intelligence Stratejisti Marvin Chen, "Fed faiz artırım döngüsünün potansiyel sonu ve zayıflayan dolar, faiz oranı riskleri azaldıkça teknoloji ağırlıklı piyasaya fayda sağlıyor" dedi.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar