Doğuş Otomotiv (DOAS) hisse yorumu ve hedef fiyat

Tacirler Yatırım, Doğuş Otomotiv için hedef fiyatını 431,0 TL, tavsiyesini ise 'AL' olarak başlattı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Tacirler Yatırım, Doğuş Otomotiv için hedef fiyatını 431,0 TL, tavsiyesini ise 'AL' olarak başlattı.

Rapordaki detaylar şu şekilde:

Rekor bir yılın ardından öngörülenden daha sınırlı daralma...

Doğuş Otomotiv, 2023 yılında Skoda dahil toplam 174.577 adet satış gerçekleştirdi. Toplamda 14 marka ve 13 ürün grubunda 90’dan fazla model sunan DOAS, her bir segmentte pazardan daha fazla büyüme gösterdiği bir yılı geride bıraktı. Şirketin bünyesinde bulundurduğu Cupra markası ise 2023 yılında adet satışını %267 artırarak bir önceki yıla göre en çok satışını artıran araç markası olmuştur.

Ağır ticari araç kısmında ise Scania, bir önceki yıla göre satışlarını %53,2 oranında artırdı. Şirketin bu pazarda toplam payı %6,2 olmuştur. Şirket otomotiv sektöründe 2023 yılını %15,6 pazar payı ile 3. sırada tamamladı. 2024 yılı ilk çeyreğinde otomotiv satışlarında güçlü rakamlar elde edilse de sektörde tüm 2024 yılı için toplam satış adedi bazında %16 oranında daralma ile beklentilerden daha sınırlı bir düşüş öngörüyoruz.

Satış sonrası hizmet ve iştiraklerden gelen katkı devam ediyor

Şirket için satış sonrası hizmetler periyodik bir gelir kanalı sunarken, 680’den fazla temas noktası ile faaliyetler devam etmektedir. Yüksek karlılık marjları elde edilen satış sonrası hizmetlerin toplam gelirler içerisindeki payı %10 düzeyindedir. Bu oranın gelecek yıllarda artacağını öngörüyoruz.

31.12.2023 finansal tabloları itibarıyla Doğuş Otomotiv’in karlılığının yaklaşık %20’si iştiraklerden gelirken, bu gelirlerin de da yaklaşık %40’ı Skoda distribütörü Yüce Auto’dan, %16’sı ise araç muayene işkolu olan TÜVTÜRK’ten gelmektedir.

Skoda’nın pazarda artan hacmi ve gelirleri ile şirketin karlılığına olan katkısının kademeli olarak artacağını düşünüyoruz. Şirket gelir ve karlılığına katkı sağlayan ve grup içi sinerji yaratan bir diğer iştirak ise VDF (Volkswagen Doğuş Finans) iş koludur. Filo, finans, faktöring, sigorta ve servis hizmetlerinden beklenen gelirlerin de konsolide karlılığı desteklemektedir.

Riskler: i) Otomotiv pazarında beklenenden yüksek daralma, ii) Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başlayan Çin menşeli elektrikli araçlara olan talepte artış, iii) yüksek faiz oranlarının devamı ile kredi erişim imkanlarının daha da kısıtlanması.

DOAS’ı 12 aylık 431 TL hedef fiyatla araştırma kapsamımıza dahil ederken, %41 getiri potansiyeli ile AL tavsiyesi veriyoruz. i) Otomotiv pazarında öngörülenden daha sınırlı daralma, ii) Satış sonrası hizmet ve iştiraklerden gelen katkı değerlememizin ana etkenleri olarak öne çıkıyor. Mevcut piyasa değerini cazip bulduğumuz DOAS, tahminlerimize göre 2024T’de 3,0x F/K ve 1,1x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmektedir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Hisse Yorumları
Yorumlar