Emeklilerin bayram ikramiyesi netleşti mi?

Emeklilerin 2024 zammının belli olmasının ardından, bayram ikramiyelerinin de artırılması gündeme geldi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Bakan Işıkhan'ın emeklilerin bayram ikramiyesine zam yapılacağı yönündeki sinyalinin ardından, "5 bin lira olacak" iddiası ortaya atıldı. Ekonomist Turgay Bozoğlu, duyduğu rakamı açıkladı.

Artı Gerçek - Emeklilerin 2024 zammının belli olmasının ardından, bayram ikramiyelerinin de artırılması gündemde.

Emeklilerin 2024’te alacağı zam yüzde 49.25 olarak belirlenmişti. En düşük emekli maaşı 10 bin lira olarak uygulanırken, 6-7 Şubat’ta zam farkının hesaplara geçti.

VEDAT IŞIKHAN'IN EMEKLİ İKRAMİYESİ AÇIKLAMASI

Geçen yıl kurban ve ramazan bayramlarında emekli ikramiyeleri 2'şer bin lira olarak ödenmişti. Bu yıl emekli maaşlarına yapılan zammın ardından tartışma konusu olan bayram ikramiyeleriyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bakan Vedat Işıkhan açıklama yaptı.

"Cumhurbaşkanımız Sayın Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek'le görüşeceğiz ve gerekli değerlendirmeleri yaparak Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup ondan sonra da talimatları doğrultusunda da gerekli çalışmaları ve adımları atarız. Bu noktada ifade etmek isterim sizlere" demişti.

Bakan Işıkhan, emekli ikramiyelerine zam talebi olduğunu ve bu konuda adım atmaya hazır olduklarını dile getirerek artış sinyali verdi.

BOZOĞLU: 5 BİN LİRA OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Bu açıklamanın ardından gözler bayram ikramiyesine çevrildi. Emeklilere gelecek bayramda 5 bin lira ikramiye verileceği konuşulmaya başlandı.

Ancak Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği (VAVEK) Başkanı Turgay Bozoğlu, 5 bin lira ikramiye verileceğini düşünmediğini açıkladı. Bozoğlu, Sözcü TV'de katıldığı programda aldığı duyumu da paylaştı.

Bozoğlu, "Bayram ikramiyelerinin artırılmasına ihtimal veriyor musunuz?" sorusuna şöyle yanıt verdi: “İhtimal veriyorum. Seçim var da 2018'de yapılmıştı biliyorsunuz emekli ikramiyesi. Bugün o günkü düzeyini korumak için 5 bin 500 lira olmalıydı.

3 bin TL gibi bir rakam duydum ben. Umarım öyle yaparlar. Emekliler gerçekten yaşam savaşı veriyorlar. Burada bir şeyleri düzeltme imkanı olur."

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar