Fransa borsasında son 2 yılın en büyük düşüşü

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un parlamento için erken seçim çağrısı yapması ile birlikte CAC 40 endeksi yüzde 6’dan fazla değer kaybıyla, Mart 2022'den bu yana en büyük haftalık kaybını yaşadı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesinde aşırı sağın Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden açık ara farkla birinci çıkması üzerine Ulusal Meclisi feshederek erken genel seçime gitme kararı almıştı.

AP seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) Partisi yüzde 31,37'lik oyla ve açık ara farkla ilk sırayı almış, Macron'un partisi Rönesans yüzde 14,60 ile ikinci olmuştu.

Seçimde merkez sağ partisi Cumhuriyetçiler (LR) ise yüzde 7,3'lük oy oranıyla beşinci sırada kalmıştı.

Ülkede Ulusal Meclis için yakın zamanda yeni seçimlerin yapılacağı beklentisi yatırımcılar arasında belirsizliğe neden olurken, sağcı bir hükümetin kurulma ihtimali yatırımcılar için şartların giderek daha "belirsiz" hale gelmesine neden oluyor.


Yatırımcılar ülkenin RN’nin müdahaleci ekonomi politikaları ve daha güçlü düzenleme riskinden de endişe duyarken, RN’nin hükümeti devralması halinde ise Fransa'nın zaten yüksek olan kamu borcunun daha da artacağından korkuyor.

 MALİ KRİZ UYARISI
Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransız radyosuna verdiği röportajda, hükümetin değişmesi halinde mali kriz uyarısında bulundu.

Le Maire, aşırı sağ ya da solun ağır harcama planları nedeniyle gelecek parlamento seçimlerini kazanması halinde Euro Bölgesi'nin en büyük ikinci ekonomisinin mali kriz riskiyle karşı karşıya kalacağı uyarısını yaparak, “Aşırı sağa baktığımda yalanlardan oluşan bir program görüyorum." dedi.

Mevcut siyasi istikrarsızlığın bir mali krize yol açıp açmayacağı sorusuna "evet" yanıtını veren Le Maire, "Bunun nedeni, evet ya da hayır, bu borcu finanse etmeye devam edip edemeyeceğimiz sorusuyla ilgili olarak masada olan siyasi programlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Siyasi belirsizlik Fransız banka hisselerinde baskı oluştururken, ülkenin risk primi son 7 yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

RN, emeklilik yaşının düşürülmesi ve daha korumacı bir ekonomi politikası talep ederken partinin korumacı "önce Fransa" ekonomi politikaları çağrısına yönelik yatırımcıların endişeleri özellikle tahvil piyasasında kendini gösteriyor.

Kaynak: Bloomberght

 

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar