HSBC, Türkiye için enflasyon tahminini düşürdü

HSBC, Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentisini yukarı yönlü revize ederken, enflasyon tahminini ise aşağı çekti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

HSBC, Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 5,7 oranında güçlü bir büyüme gerçekleştirmesinin ardından 2024 yılı büyüme tahminini yüzde 3,1'den yüzde 3,8'e yükseltti. 2025 yılı büyüme tahmini ise yüzde 3,6 olarak sabit kaldı.

Enflasyon Beklentileri Aşağı Yönlü Revize Edildi

Banka, sıkı para ve maliye politikalarının enflasyonda hızlı bir düşüş ve dış açıkta iyileşme sağlayacağını belirtti. 2024 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 48'den yüzde 44,6'ya, 2025 tahmini ise yüzde 29'dan yüzde 27,7'ye indirildi.

Para Politikası ve Faiz Öngörüleri

HSBC, para politikasının yıl sonuna kadar değişmeyeceğini öngörüyor. Banka, Kasım ayı itibariyle reel politika faizinin olumlu olacağını, ancak 4. çeyrekte başlayacak olası faiz indirimlerinin biraz erken olacağını düşündüğünü belirtti.

Bütçe Açığı Tahmini İyileştirildi

HSBC, bu yıl için bütçe açığı/GSYH tahminini yüzde 6,5'ten yüzde 5,7'ye düşürdü. Banka, yüksek enflasyon beklentisi ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın enflasyon görünümü için yukarı yönlü riskler oluşturduğunu ifade etti.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Ekonomi
Yorumlar