JPMorgan stratejistinden faiz indirimi tahmini

JPMorgan Baş Küresel Stratejisti David Kelly, ekonomik verilerin yavaşlamayı işaret etmesiyle Fed'in 2024'te faiz oranlarını iki kez düşürebileceğini belirtti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

JPMorgan Asset Management'ın Baş Küresel Stratejisti David Kelly, ekonominin giderek yavaşladığını gösteren veriler ışığında Fed'in 2024 yılında faiz oranlarını iki kez düşürmeye hazırlandığını belirtti. Kelly, Eylül ayındaki politika toplantısında faiz oranlarının düşürülmeye başlanacağını ve Aralık ayında da bir indirim yapılmasının muhtemel olduğunu öngördü. Ancak Kelly, iyimser yatırımcıları, aşırı yükselen hisse senedi fiyatlarının büyük bir düzeltme riski altında olması nedeniyle dikkatli olmaları konusunda uyardı.

CNBC'ye konuşan Kelly, soğuyan ekonomi sayesinde faiz indirimlerinin mümkün olduğunu belirtti. Son istihdam raporuna işaret eden stratejist, işsizlik oranının yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,1'e çıktığını vurguladı.

Kelly, faiz indirimlerinin yatırımcıların borsaya akın etmesi için bir sinyal olmaması gerektiğini belirtti. S&P 500'ün bu yıl rekor üstüne rekor kırarak yüksek değerlere ulaştığını ve bu durumun dikkat gerektirdiğini ifade etti. "Burada oldukça dikkatli olmamız gereken bir zaman çünkü değerlemeler yüksek. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl büyük bir yükseliş yaşadık," dedi. Kelly, önemli bir piyasa düzeltmesinin kaçınılmaz olduğunu ve bu düzeltme döneminde en pahalı hisselerde yer almanın riskli olacağını ekledi.

S&P 500, bu yıl şimdiye kadar yüzde 17 kazandı. Bu artışın kısmen Fed faiz indirimleri ve piyasanın yapay zekaya olan ilgisi nedeniyle olduğunu belirten Kelly, mega-cap teknoloji hisselerinin endeksin kazanımlarının çoğunu taşıdığını ifade etti. JPMorgan'ın Baş Küresel Stratejisti "Ekonomi piyasalarda balonlar oluşturuyor çünkü çok istikrarlı. Ancak hisse senedi fiyatlarında bu yukarı yönlü hareketin devam ettiğini gördük. Bence insanların pozisyonlarını çeşitlendirme ve en pahalı isimlere aşırı maruz kalmama konusunda çok dikkatli olmaları gereken bir zaman" diye ekledi.

Kaynak: CNBC-E

 

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar