Kervan Gıda KRVGD: Hisselerin yüzde 7.7’si Norveç Varlık Fonu’nun

Türkiye’deki en yüksek yumuşak şeker üretim kapasitesine sahip Kervan Gıda’nın Gong Töreni 4 Aralık 2020, Cuma Günü Borsa İstanbul’da gerçekleşti. Talep toplama sürecinde yerli ve yabancı 268.847 yatırımcıdan 7,8 milyar TL'lik rekor bir talep alan Kervan Gıda’nın hisseleri KRVGD koduyla işlem görmeye başladı ve ilk gününde 9,90 lira ile tavan oldu.

Abone ol
Abone ol

85 ülkeye ihracat yapan yumuşak şeker üreticisi Kervan Gıda’nın, OYAK Yatırım liderliğinde yürütülen halka arz süreci Borsa İstanbul’da düzenlenen Gong Töreni ile tamamlandı.

Talep toplama döneminde rekor bir katılım ile bireysel ve kurumsal 268.847 yatırımcıdan toplam 7,8 milyar TL'lik talep toplayan Kervan Gıda, Borsa İstanbul’da KRVGD koduyla işlem görmeye başladı.

04 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen Gong Töreni Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü Erkan Ünal, Kervan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başar, Kervan Gıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Koçum, Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar ve ekiplerinin katılımıyla gerçekleşti.

Hisselerin yüzde 7.7’si Norveç Varlık Fonu’nun

Törende söz alan Kervan Gıda Genel Müdürü Burhan Başar yerli ve yabancı yatırımcıların gösterdikleri ilgiden çok mutlu olduklarını dile getirdi. Başar: “Halka arz sürecimizde 875.183.534 pay talep toplandı.

Halka arz edilen toplam pay adedimiz ise 51.750.000 oldu. Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 34,2 katı, Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının 10,7 katı ve Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara ayrılan tahsisat tutarının da 2,6 katı talep geldi. Ne mutlu ki kurumumuza yabancı yatırımcıların da yüksek bir ilgisi oldu. Kervan Gıda halka arzına katılarak 4.000.000 adet nominal hissenin yani yaklaşık 4,7 milyon USD hisse alımı gerçekleştiren Norveç Varlık Fonu, uzun bir aradan sonra ülkemizdeki ilk halka arz yatırımını gerçekleştirdi. Bu tutar, halka arz edilen toplam 51.750.000 adet nominal hissenin yüzde 7,7 sine denk geliyor.

Norveç Varlık Fonu’nun aktif büyüklüğü yaklaşık 1,1 trilyon USD olarak gösteriliyor. Heyecanla adım attığımız bu yolda halkımızla birlikte büyümek en büyük arzumu…

Bu yolculuğumuzda bize rehberlik eden
Sermaye Piyasası Kurulu’nun tüm yönetim ve ekiplerine, Borsa İstanbul’un yönetimi ve ekiplerine, tüm bu süreçte bizimle birlikte hareket eden konsorsiyum lideri OYAK Yatırım başta olmak üzere tüm konsorsiyum üyelerimize, Kervan Gıda Yönetim Kurulu, finans, satış, pazarlama ekiplerimiz ile tüm 2 bin 100 çalışma arkadaşımıza ve talep toplama sürecimize yoğun ilgi gösteren kurumsal ve bireysel yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“Hedefimiz dünyada ilk beş üretici arasına girmek”

Konuşmasında Kervan Gıda’nın önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerine de değinen Burhan Başar “Kervan Gıda ailesi olarak hem Bebeto markamız hem de özel markalı ürünlerimizle yüzde 47,8’lik üretici payımızla pazar lideri konumundayız. Yumuşak şekerin en çok tüketildiği ülkelerde Amerika, İngiltere, Almanya ve Rusya’da satış şirketlerimiz bulunuyor. 85 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2020 yılında en çok ihracatı sırasıyla ABD, İngiltere ve Irak’a yaptık. Bu ülkelere olan ürün satışımız toplam ihracatımızın yüzde 45’ine tekabül ediyor.

Globalde ciro olarak sekizinci sıradayız. Orta vadeli hedefimiz dünyada ilk beş üretici arasına girerken, Bebeto markamızla Türkiye’de pazar liderliğine yükselmek” dedi.

Yaptıkları son yatırımlarla 2020 yılı sonunda 72 bin 300 tonluk üretim hacmine ulaşmayı planladıklarını halka arzdan gelen kaynağı da Türkiye ve yurt dışındaki yeni yatırımlarına aktaracaklarını dile getiren Burhan Başar, “Halka arz gelirinin yüzde 55’i ile Avrupa’da yeni bir yatırım / satın alım yapmayı hedefliyoruz. Bu konuda araştırmalarımıza başladık. İç pazara yönelik olarak ise kaynağın yüzde 25 ile yapılmakta olan yatırımların fonlanmasını ve fabrika binası satın alımının finanse edilmesini düşünüyoruz. Kalan yüzde 20’lik kısım ile de finansal yapımızın daha da güçlendirilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar