Migros hisse değerlendirmesi

Vakıf Yatırım, Migros için tavsiyesini 'AL'dan 'TUT'a revize ederken, 31,86 TL olan hedef fiyatını korudu. Raporda, 'Şirketin borçluluk rasyolarındaki iyileşme de devam etmektedir. Şirket hisseleri son bir ayda endekse göre %14 pozitif ayrıştı' denildi.

Abone ol
Abone ol

Değerlendirmede şöyle denildi:

"1Ç20 döneminde beklentimizin (168 mn TL net zarar) ve piyasa  beklentisinin (173 mn TL net zarar) altında, 136 mn TL net zarar  açıkladı.

Şirket, 1Ç19 döneminde 231 mn TL net zarar açıklamıştı.

Operasyonel karlılıktaki yükselişe karşılık, finansman giderleri net  zararın ana nedenini oluşturmuştur. Salgın etkisiyle mart ayında ivme  kazanan satışlarla şirketin sepet büyüklüğü artarken, 69 mağaza geçici  olarak kapandı, buna karşılık online operasyonların müşteri sayısı %90  artış gösterirken, online alışveriş hizmeti sunulan il sayısı 58’den 76’ya yükseldi.

Şirketin satış gelirleri, beklentimizin (5,87 mlr TL)  ve piyasa beklentisinin (6,18 mlr TL) üzerinde, yıllık %31 artarak 6,43 mlr TL’ye yükseldi.

Şirketin FAVÖK’ü beklentimizin %12, piyasa  beklentisinin ise %6 altında, yıllık bazda %13 artışla 511 mn TL  gerçekleşirken, FAVÖK marjı ise yıllık 1,2 puan gerileyerek %7,9  olarak gerçekleşti.

Şirketin 4Ç19 sonundaki 5,17 mlr TL’lik net borç  pozisyonu 1Ç20’de 4,97 mlr TL’ye gerilerken, net borç/FAVÖK rasyosu da 2,43x’den 2,27x seviyesine iyileşti. Şirket 1Ç20 finansalları ile  birlikte 2020 yılı satış büyüme beklentisini %16-18 seviyesinden %19-21 seviyesine yükseltirken, %8-8,5 FAVÖK marjı(TFRS 16 etkisi  dahil) beklentisini, 120 yeni mağaza açılış ve 400 mn TL yatırım  harcaması beklentisini  korudu.

Şirket ayrıca, finansal borçlarının  azaltılması kapsamında İstanbul Ataşehir'deki gayrimenkulünün KDV  hariç 206 mn TL ile satışını tamamladığını açıkladı.

Yorum: Şirketin 1Ç20 finansalları, operasyonel tarafta beklentilerin hafif altında  kalırken, buna karşılık net zararı da beklentilerden daha düşük  gerçekleşmiştir.

Borç azaltımına yönelik aksiyonlarına devam eden şirketin borçluluk rasyolarındaki iyileşme de devam etmektedir. Şirket  hisseleri son bir ayda endekse göre %14 pozitif ayrıştı.

Şirket için 31,86 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı korurken, kısa vadeli  “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimizi sürdürüyoruz. Uzun vadeli “AL”  tavsiyemizi “TUT” olarak güncelliyoruz. "

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar