Migros (MGROS) hisse yorum ve hedef fiyat

İş Yatırım Migros (MGROS) hissesindeki detaylı analizini ve hedef fiyatını yatırımcılarla paylaştı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

İş Yatırım Migros hissesindeki detaylı analizini ve hedef fiyatını yatırımcılarla paylaştı.

Detaylar şu şekilde:

Asgari ücret zammı ilk çeyrekte marjları baskıladı

Yılın ilk çeyreğinde şirket cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre nominal %89 (reel %12) arttırmayı başardı. Buna karşın asgari ücrette yıllık bazda %100 oranındaki artış kar marjlarını baskıladı. FAVÖK marjı geçen yılın aynı döneminde %2,2’de bu yılın ilk çeyreğinde %1,2’ye geriledi. Vadeli alımlardan kaynaklanan faiz giderlerinin hesaplanmasında kullanılan faiz varsayımının %9,7’den %45’e yükselmesi ve artan kredi kartı komisyon giderlerinin de etkisiyle vergi öncesi kar yıllık bazda %44 geriledi. Asgari ücret zammının marjlar üzerindeki etkisinin ikinci yarından itibaren azalmasını bekliyoruz. Nitekim bu yı geçen yılın aksine asgari ücrette yıl ortasında ikinci bir artış beklenmemekte.

Vadeli alımlar ile ilgili fazi giderlerine göre düzeltilmiş FAVÖK marjının ilk çeyrekte %-2,7’den yıl sonunda %0,9’a iyileşeceğini öngörüyoruz. İyileşmede yılın ikinci yarısından itibaren aylık enflasyon oranlarındaki gerilemenin neticesinde stoklardaki enflasyon düzeltmesinin FAVÖK marjını üzerindeki olumsuz etkisindeki hafifleme de etkili olacak. Sonuç olarak şirketin 2024 yıl sonu net karının geçen yıla göre reel bazda %12 gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

İlk çeyrek gerçekleşmelerine ve makro varsayımlarımızdaki değişikliklere göre güncellediğimiz 12 aylık fiyat hedefimizi 690 TL olarak revize ediyor, Migros için “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Dezenflasyon sürecinin 2025 yılında hızlanması ile şirketin daha sağlıklı bir büyüme ve karlılık ortamına girmesini bekliyoruz. 2025 yılı net kar tahminimiz yıllık reel bazda %26 oranında bir büyümeye işaret etmekte.

FAVÖK, enflasyona göre düzeltilmiş mali tablolarda nakit akımı için iyi bir gösterge olmuyor

Mali tabloları analiz ederken nakit akımı için kolay hesaplanan bir gösterge olarak kabul edilen FAVÖK enflasyon düzeltmesi sonrası bu özelliğini kaybediyor. Nitekim UMS 29 ile FAVÖK’ün bir kısmı parasal kazanç altında sınıflandırılıyor. Kar marjlarının nispeten düşük olduğu perakende şirketlerinde stoklardaki enflasyon düzeltmesinin satın alınan malın maliyeti dolayısıyla brüt kar marjı üzerindeki etkisi diğer sektörlere göre daha fazla oluyor. Dolayısıyla, dip notlarda verilen faaliyetlerden nakit akım kaleminin daha iyi bir gösterge olduğunu düşünüyoruz.

FAVÖK marjındaki sert daralmaya rağmen Migros’un işletme faaliyetlerinden sağladığı nakit akışının 2022 yılında  13,7 milyar TL’den 2023 yılında 14 milyar TL’ye ulaşarak reel bazda hafif artış gösterdiği görülmekte. Bu rakamları ciroya bölerek hesaplanan nakit akım marjının ise 2022 yılında %9,75’den %7,7’ye gerilediği görülmekte. 2024 yılının ilk çeyreğinde ise faaliyetlerden nakit akımın geçen yılın aynı döneminde 2,2 milyar TL’den 4,050 milyar TL’ye yükseldiği görülmekte. Bu artışta ilk çeyrekte tahsil edilen 1,7 milyar TL’lik KDV alacağı da etkili olmuştur. Marjın ise geçen yılın aynı döneminde %4,68’den %7,7’ye yükseldiği görülmektedir.

Öte yandan, özellikle taze ürünlerde ödeme sürelerindeki kısıtlamaların 2024 yıl başı itibariyle devreye girmesi, yaratılan işletme sermayesinde 1 milyar TL’lik etkiye sebep olmuştur. Faaliyetlerden elde edilen nakdin altında yer alan yatırım harcamaları için nakit çıkışı kalemi 0,8 milyar TL’den 1,8 milyar TL’ye yükselmiştir. Yatırım harcamalarındaki yüksek reel artış büyük ölçüde yeni depo yatırımları kaynaklıdır.

Çoklu formatları ve satış kanalları ile Migros oldukça geniş bir tüketici kitlesine hitap etmekte

Birden fazla süpermarket formatı ve konsepti, internet alışverişinde  güçlü ve öncü konumu, hazır yemek, restoran servis hizmetleri ve online ödeme sistemleri alanlarında faaliyet gösteren iştirakler ile şirket oldukça geniş bir müşteri tabına hitap etmektedir. Migros’un  internet üzerinden yaptığı satışların toplam cirosu içindeki payı 2023 yıl sonu itibariyle %17 olup net de kar üretmektedir. Şirketin internet satışlarını mevcut mağaza ağı üzerinden yapıyor olması internet operasyonlarını karlı yapmaktadır. Bu anlamda Migros perakende sektöründe eşsiz bir konuma sahiptir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Hisse Yorumları
Yorumlar