​Moody's kararıyla borsada satışlar hızlanabilir

Moody's'in Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirmesinin ardından dolar/TL paritesi 2,12'nin üzerine çıkarken, Borsa İstanbul'un da güne düşüşle başlaması bekleniyor.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Moody's, Türkiye'nin kredi not görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevirirken, notunu "Baa3" olarak teyit etti. Moody's açıklamasında, Türkiye'nin dış finansman durumu üzerinde artan baskının, yurt içi ve yurt dışı yatırımcısının güvenini olumsuz etkilediği öne sürüldü.



Açıklamada, yükselen politik belirsizlikler ve azalan küresel likiditenin yatırımcı güvenini olumsuz etkilediği belirtilirken, "Kısa vadeli büyüme görünümündeki yavaşlama, ülke içinde siyasi çalkantılarla beraber siyasi belirsizlik ortamında büyümeyi güçlendirici reform beklentisinin azalması nedeniyle, orta vadeli büyüme trendi üzerinde belirsizliğe neden oldu" denildi.



Yurt dışında ise ABD'de Nasdaq endeksi yüzde 3,1'le 2011 yılından bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, Dow Jones endeksi yüzde 1,6 ve S&P 500 endeksi yüzde 2,1 geriledi. Asya'da Nikkei endeksi yüzde 2,4 geriledi. Çin Şangay bileşik endeksi yüzde 0,5 düşüşle seyrediyor.

Türkiye'nin not görünümünün "negatif"e çevrilmesinin ardından 2,11 seviyelerinde olan dolar/TL 2,1254 seviyelerine kadar yükseldi.



Analistler, dün Fed iyimserliğiyle yüzde 1 yükselen BIST 100 endeksinin gerek küresel piyasalardaki düşüş gerekse Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü "negatif"e çevirmesiyle kar satışlarının artabileceğini belirtiyor. 



Dün 73.150 puandan kapanan endeksin 72.000 ve 71.500 puanda desteği olduğunu kaydeden analistler, dolar/TL'deki hareketlerin izleneceğini, bugün açıklanacak ödemeler dengesi verilerinin de takip edileceğini ifade ediyor.



AA Finans "Cari İşlemler Açığı Beklenti Anketi"ne katılan ekonomistlerin, şubat ayında cari işlemler açığı beklentilerinin ortalaması 3,1 milyar dolar olurken, 2014 yıl sonu cari işlemler açığı beklentileri ortalaması da 48,1 milyar dolar oldu.



Bugün açıklanacak veriler şöyle:

10:00 TCMB şubat Ödemeler Dengesi İstatistikleri

 

15:30 ABD mart ÜFE

 

16:55 ABD Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi

Kategoriler Gündem
Yorumlar