O hissede hedef fiyatını yükseltti

Vakıf Yatırım, Kardemir hedef fiyatını 2,88 TL'den 2,90 TL'ye revize etti. Vakıf Yatırım konu ile  ilgili raporunda, Kardemir için 'AL' tavsiyesini koruduklarını kaydetti.

Abone ol
Abone ol

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

"Kardemir (KRDMD) 3Ç19 Finansal Sonuçları: Şirket hisselerinin  sonuçlara nötr tepki vermesini bekliyoruz (=)

Kardemir, 3Ç19’da hem bizim (54 mn TL) hem de piyasa beklentisinin (45 mn TL) altında, yıllık %18 gerilemeyle 39 mn TL net kar açıkladı. Beklentiler doğrultusunda zayıf operasyonel sonuçlara karşılık, net  finansal giderlerdeki gerileme net karı destekleyici olsa da, Şirketin

3Ç18’de net kar açıklamasının ana nedeni olan 90 mn TL’lik vergi  geliri yerine bu çeyrekte 5,8 mn TL vergi gideri kaydetmesi, net karın  beklentimizin altında kalmasının arkasında yatan temel gerekçe oldu. Gerileyen çelik fiyatlarının yanı sıra yıllık %4 daralarak 483 bin ton  seviyesinde gerçekleşen satış hacmi ardından Şirketin cirosu 3Ç19’da,  hem bizim beklentimize (1,27 mlr TL) hem de piyasa beklentisine (1,30  mlr TL) paralel yıllık %6,6 düşüşle 1,31 mlr TL seviyesinde  gerçekleşti.

Satış gelirlerindeki bu gerilemeye karşılık satış maliyetlerinde  gözlenen yıllık %36 artış ve faaliyet giderlerinde yaşanan %25  yükseliş, operasyonel tarafta zayıf sonuçlar açıklamasının ana  nedenini oluştururken, FAVÖK yıllık %77 gerileyerek beklentimizin (110  mn TL) üzerinde, piyasa beklentisine (120 mn TL) paralel 124 mn TL  seviyesinde gerçekleşti. 3Ç19’da ton başı FAVÖK 45 $/ton seviyesinde gerçekleşerek yıllık %76 geriledi.

FAVÖK marjı ise beklentimizin 1  puana yakın üzerinde, piyasa beklentilerine paralel %9,5 seviyesinde  gerçekleşirken, yıllık 28 puan gerileme gösterdi. Yorum: Şirket  hisseleri son 1 ayda endekse paralel bir seyir izledi. Net kar  tarafında beklentilerin altında kalınsa da, operasyonel tarafta  beklentiler paralelindeki sonuçlara Şirket hisselerinin “nötr” tepki  vermesini bekliyoruz. Sonuçların ardından Kardemir için 2019 yılsonu ciro beklentimizi %1 artışla 5,91 mlr TL’ye, FAVÖK beklentimizi %3,8  artışla 690 mn TL’ye yukarı revize ederken, 263 mn TL’lik net kar  beklentimizi değiştirmiyoruz.

Güncellemelerimiz sonrasında hisse başı  hedef fiyatımızı 2,88 TL seviyesinden 2,90 TL’ye yükseltirken, kısa  vadeli “Endekse Paralel Getiri”, uzun vadeli “A”L önerimizi  koruyoruz."

KRDMD KARDEMIR KARABUK DEMIR CELIK SANAYI VE TICARET A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 0
Satış 0
Değişim 0%
Son Değer 0
En yüksek 0
En düşük 0
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 0%
Yıllık Değişim 0%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar