Peker GYO’dan yeni yatırım hamlesi

Çıkarılmış sermayesini 253 milyon TL’den 1 milyar 265 milyon TL’ye yükseltmek için SPK’dan onay alan Peker GYO, bedelli sermaye artırımından sağlanacak olan kaynağın tamamına yakınını yurtiçi ve yurtdışında toplam 8 adet yeni yatırımın finansmanında kullanacak.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Sermaye artış süreci ve yeni yatırımlarla ilgili konuşan Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “Bu topraklardan aldığımız güçle, bir Türk şirketi olarak, döviz kazandırıcı faaliyetlerimizi aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz. Bir yandan Avrupa’daki büyümemiz devam ediyor. Diğer yandan da Türkiye’de yeni yatırım fırsatlarını kolluyoruz” diye konuştu.

Türkiye merkezli küresel bir gayrimenkul şirketi olan ve Peker grubu şirketlerinden birisi olarak faaliyet gösteren Peker GYO’nun sermaye artırımına Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) beklenen onay çıktı. Çıkarılmış sermayesini 253 milyon TL’den 1 milyar 265 milyon TL’ye yükseltecek olan Peker GYO, bedelli sermaye artırımından sağlanacak olan nakit kaynağın tamamına yakınını yeni yatırımların finansmanında kullanacak.

KARLILIĞA DEVAM

Dengeli portföy yapısı ve doğru yatırım stratejisi sayesinde pandemi gölgesinde geçen 2020 yılını, EY (Ernst&Young) tarafından denetlenen mali tablolarına yansıyan sonuçlara göre 67.4 milyon TL karla kapatan Peker GYO, 2021 yılı ilk 3 aylık döneminde de 38 milyon TL kar açıkladı. Böylelikle, bir önceki yılın aynı dönemindeki 17.4 milyon TL’lik kar %100’ün üzerinde bir artış göstermiş oldu.

Peker GYO tarafından 30 Nisan Cuma günü açıklanan, 01 Ocak – 31 Mart 2021 ara hesap dönemine ait finansal tablolarda belirtilen 38 milyon TL’lik ilk 3 aylık karın 9.6 milyon TL’si, şirketin Almanya’da yer alan yatırımlarından Hagen Projesi’nin satışıyla elde edildi.

YATIRIMLARIN FİNANSMANINDA KULLANILACAK

Peker GYO’nun sermaye artış süreciyle ilgili konuşan Peker GYO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “Bedelli sermaye artırımı yoluyla sağlanacak olan 1 milyar 12 milyon TL’lik nakit kaynağın tamamına yakını; 4 tanesi Türkiye, 2 tanesi Almanya, 1 tanesi İngiltere ve 1 tanesi de Hollanda’da olmak üzere 8 adet yeni yatırımın finansmanında kullanılacak.” diye konuştu.

SERMAYE BÜYÜKLÜĞÜNDE İLK 2’YE GİRECEK

Hasan Peker’in paylaştığı bilgiye göre; bedelli sermaye artışı sonrasında planlanan bu yeni yatırımlarla birlikte Peker GYO; aktif büyüklükte ilk 6 GYO arasında, çıkarılmış sermaye büyüklüğünde ilk 2 GYO arasında, aktif büyüklüğündeki yurt dışı yatırım oranında ise en büyük GYO olmayı hedefliyor.

DÖVİZ KAZANDIRICI FAALİYETLERE DEVAM

Türkiye’deki başarılı projelerin yanı sıra, İngiltere ve Almanya’da da gerçekleştirdiği yatırımlarla Türk gayrimenkul sektörünün ‘bayrak taşıyıcısı’ konumunda bulunan Peker GYO, bu kapsamda Türkiye’deki yatırımcılarına döviz getirisi sağlayan ilk ve tek GYO şirketi konumunda bulunuyor.

“Bu topraklardan aldığımız güçle, bir Türk şirketi olarak döviz kazandırıcı faaliyetlerimizi aralıksız bir şekilde sürdürüyoruz.” diyen Hasan Peker, “Bir yandan Avrupa’daki büyümemiz devam ediyor. Diğer yandan da Türkiye’de yeni yatırım fırsatlarını kolluyoruz. Daha önce açıkladığımız Yurtdışında Almanya, İngiltere ve Hollanda yine ana hedef pazarlarımız arasında.” diye konuştu.

PEKGY PEKER GAYRIMENKUL YATIRIM ORTAKLIGI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 6.31
Satış 6.32
Değişim -0.12%
Son Değer 6.32
En yüksek 6.46
En düşük 6.31
Haftalık Değişim -4.5317%
Aylık Değişim -18.9743%
Yıllık Değişim -80.7199%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Hisse Yorumları
Yorumlar