Qua Granite için AL tavsiyesi verdi

İnfo Yatırım, Qua Granite için hedef fiyatını 34,90 TL, tavsiyesini 'al' olarak belirledi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

İnfo Yatırım, Qua Granite için hedef fiyatını 34,90 TL, tavsiyesini 'al' olarak belirledi.

İnfo Yatırım, konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:

"AL tavsiyesi ile takibe alıyoruz. Türkiye’nin en büyük teknik granit  üreticisi QUA Granite’i AL tavsiyesi ile takibe alıyoruz. Kapasite  artışı sonrasında şirketin 2024 ortası itibariyle satışlarının ve net  kârının yaklaşık üç kat artacağını öngörüyoruz.

Büyüme ötesinde, daha kârlı olan ürünlerin satışlarının artmasıyla  beraber şirketin marjlarında iyileşme olması da olasıdır. İyi bir ilk  çeyrek sonrası, beklentilerimiz şirketin yılbaşı hedeflerinden biraz  daha iyimserdir. İndirgenmiş nakit akımları (INA) modeline göre  belirlediğimiz TL 34.90’lık 12 aylık hedef fiyatımıza göre hisse %34  potansiyel getiri sunmaktadır. Hisse şu anda bizim 2022 net  tahminlerimize göre 9.4 F/K ile işlem görmektedir.

Üç kat kapasite artışı. Binalarda yüzey kaplama amaçlı kullanılan  teknik granit üreten QUA, yüksek teknolojili üretim kapasitesi  sayesinde birim fiyatı düşük ama yüksek değerli ürünleri piyasaya  sürmektedir. Bu sayede %40’lara varan brüt kâr marjlarıyla çalışan  şirket, ayrıca Aydın’da teknik granit hammaddesine yakın bir konumda  bulunmaktadır. 2020 sonunda tam kapasiteye ulaşması sonucu yeni  yatırım kararı alan şirket 2022 başı itibariyle 33.5m m2’lik üretim  kapasitesine ulaşacaktır. Yeni kapasitenin önemli bir kısmını ihraç  etmeyi planlayan QUA, demiryolu ile bağlı olduğu İzmir limanıyla ihraç  pazarlarına kolay ulaşabilmektedir.

2020 yılını TL703m satışla kapayan QUA, 550 personel çalıştırmaktadır.
İç piyasada %3-4’lük pazar payı. Yıllık talebi yaklaşık 255m m2’  civarında olan Türkiye seramik kaplama pazarı, dünyada büyüklük olarak  ilk 10’da yer almaktadır.

Çok oyunculu bir sektörde, QUA %3-4’lük bir payla üst segmentlere  hitap etmektedir. Ayrıca ihracat iç piyasadaki talep dalgalanmalarını  dengelemek için önemli bir pazardır ve Türkiye dünyada altıncı en  büyük ihracatçıdır. Yüzde 70’lik bir kapasite kullanım oranıyla 2020  yılında 383m m2 seramik kaplama üreten Türkiye, bunun %33’ünü ihraç  etmiştir.

Yüksek miktarda döviz geliri. Üretiminin yaklaşık üçte birini ihraç  eden QUA’nın satış gelirlerinin yarıdan fazlası yabancı para  cinsindendir. Buna karşılık girdilerinin çoğunun TL bazlı olması  şirketi TL değer kaybı durumunda avantajlı konuma sokmaktadır. Bugüne  kadar Avrupa ülkeleri satışlarda ağırlık kazanmış olsa da, kapasite  artışı sonrası QUA, ABD pazarına ağırlık vermeyi planlamaktadır. ABD  hükumetinin Çin’e vergileri 2017’den beri 10 kat arttırmış olması, Türk seramiklerinin piyasada yer bulmasını sağlamış ve ABD’yi bir  numaralı ihraç pazarı haline getirmiştir.

Ekonomik canlanma ve olumlu gelir ivmesi. Yaklaşık %20 iskontoyla  halka arz olduğu 9 Nisan’dan bu yana yüzde 44 artan QUA Granite hisseleri,  aynı dönemde BIST 100 endeksinin %40 üstünde getiri kaydetmiştir. İlk  çeyrek satışlarını %64 arttıran QUA’nın, pandemi sonrası hem Türkiye  hem de gelişmiş ülke ekonomilerindeki hareketlenmeden olumlu  etkilenmesini bekliyoruz. Modelimize göre 2021’de 16x olan F/K  çarpanı, 2023 itibariyle 7x’nin altına gelecektir."

QUAGR QUA GRANITE HAYAL YAPI VE URUNLERI SANAYI TICARET A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 12.56
Satış 12.57
Değişim 0.35%
Son Değer 12.57
En yüksek 13.13
En düşük 12.16
Haftalık Değişim 4.4887%
Aylık Değişim -4.0458%
Yıllık Değişim 38.895%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar