Schroders Türk hisselerinden çıkıyor

Yabancı kurumların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan görev değişimini takiben pozisyonlarındaki revizeler devam ediyor. Son olarak Schroders Türk hisselerindeki pozisyonunu azalttığını açıkladı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Schroders Fon Yöneticisi Mohsin Memon mart ayındaki sürpriz TCMB başkanlık değişiminin, genel yatırım iklimini bir parça zayıflattığını belirtirken Türkiye pozisyonlarını azalttıklarını söyledi.

Bloomberg'in haberine göre, Memon yatırım iklimindeki zayıflamanın kendisini artan borçlanma maliyetleri ve yükselen enflasyon beklentileri olarak gösterdiğini belirtti.

Schroders, zorluklara rağmen perakende, turizm ve sağlık şirketlerinin koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesinden fayda sağlayacağını düşünüyor.

Memon “Türk varlıkları hem yerli hem de yabancı yatırımcılara ciddi derecede yukarı yönlü potansiyel sunsa da politika çapasının olmaması ve ekonomik temellerin kısa vadede zarar görmesi düşünüldüğünde bu potansiyel sabırlı olmayı gerektirebilir” ifadelerini kullandı.

Mart ayı başında Scroders Fon Yöneticisi Rollo Roscow Kasım 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TCMB Başkanlığında yaşanan değişimler sonrasında Türkiye hakkında “daha yapıcı bir görüşe sahip olduklarını” belirtmişti.

 

 

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar