​“Şirket evliliklerine aracılık edeceğiz”

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, özel piyasada şirket evliliklerine aracılık edeceklerini belirterek, "Yani Borsa İstanbul 'çöpçatanlık' yapacak" dedi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Turhan, Borsa İstanbul'un Birincil Veri Merkezi ve Veri Ekranı'nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Borsa İstanbul için tarihi bir gün yaşandığını belirterek, "Türkiye'de 'Borsa' deyince herkesin gözünün önünde bir fotoğraf canlanır. İşlem Salonu'nda bankolarında çalışan broker arkadaşlarımız ve karşı cephede dijital pano… Bu dijital panonun teknolojisi oldukça durağan statik bir görüntüydü, grafik çalışmaları yapmak çok zordu ve yapılan çalışmalar da yeterli şekilde başarılı olmuyordu" diye konuştu. Borsa İstanbul'un seans salonuna kurulan "datawall" ile birçok ekranın güçlü bilgisayarlar vasıtası ile tek bir ekran gibi davranması sağlanarak büyük bir görüntü elde edildiğini ifade eden Turhan, şunları söyledi: "Bu sistem ile klasik analog teknolojiden, dijital teknolojiye geçiyoruz. Artık statik bir ekran olmayacak. Bu ekran 55 inçlik 36 ekranın bir araya getirilmesiyle oluştu. Bunların her birini farklı şekilde kullanma imkânına sahibiz. 'Datawall' gösterimlerinde aynı anda birçok grafik şablonu sunabilmek için yüksek grafik gösterim kabiliyetine sahip sunum yazılımları kullanılmaktadır. Bu sadece seans salonunda çalışanlara yönelik bir şey değil. Burası borsamızın görünen yüzü olduğu için Borsa İstanbul'un görünen yüzünü de İstanbul Uluslararası Finans Projemiz çerçevesinde yeniliyoruz."Turhan, bunun ikinci aşamasında da seans salonunu yenileyeceklerini anlatarak, "Bunun için de çalışmalarımıza haziran ayından itibaren başlayacağız ve sonbahardan önce tamamen bitmiş olacak" dedi.

“Şirket evliliklerine aracılık edeceğiz”

Turhan, Borsa İstanbul'un Birincil Veri Merkezi'nin 14 milyon liraya, Veri Ekranı'nın ise 1 milyon 750 bin dolara mal olduğunu söyledi. Borsa İstanbul'un Veri Ekranına yeni boyut kattığını ve Veri Ekranı'nda Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile endeks verilerinin görülebileceğini belirten Turhan, "Teknolojinin gelişmesiyle salonların önemi giderek azaldı. Toplam yapılan işlemlere parasal değer olarak bakıldığında yüzde 3 kadarı salondan gerçekleşiyor. Dolayısıyla salonlara yeni bir işlev kazandıramazsanız, salonlar kapatılıyor. Birçok borsa salonları kapattı. Biz de burayı kurumsal iletişim açısından yatırım kuruluşlarımızın PR ilişkilerini yürütebilecekleri, borsanın bir kurumsal iletişim alanı olarak kullanılacak bir alana doğru geçiriyoruz. Fiilen işlemin de yapılabileceği bir alan oluşturacağız. Terminaller de değişecek" diye konuştu. 

Turhan, yatırım kuruluşlarının küçük bir yatırım ofisi olarak kullanabilecekleri yer olacağını ifade ederek, şunları söyledi: "Broker'larımızın da burada kalmaya devam etmesini istiyoruz. Sermaye Piyasası Kurulumuzla bu konuda bir anlaşma sağlayabilirsek kendi portföyünü yöneten nitelikli yatırımcı unvanı kazanmış yatırımcıların dahi gelip burada işlem yapabilmelerini istiyoruz. Ekim'de California Üniversitesi ile Uluslararası Yatırımcılık Zirvesini düzenleyeceğiz. Yine, özel sermaye şirketleri, risk sermayesi yatırım ortaklıkları ve melek yatırımcılar için yapacağımız özel piyasanın da açılışını yapacağız. Özel piyasada şirket evliliklerine aracılık edeceğiz. Yani Borsa İstanbul 'çöpçatanlık' yapacak. Şirketler yatırım yapmadan önce her türlü veriyi incelemek istiyorlar. Şirketler her zaman bunu üretme kabiliyetinde değil. Biz o konuda da yardımcı olacağız 'dataroom'ları isteyen şirketlere biz hazırlayacağız. O süreci hem yatırım yapanlar hem de ortaklık arayan şirketler için kolaylaştıracağız. Biz de ticari bir işletme olduğumuz için belli bir ücret alacağız."Birincil Veri Merkezi'nin teknik özellikleri

Verilen bilgiye göre Birincil Veri Merkezi'nde tam zamanlı devrede olan serbest soğutma (free-cooling) sistemi Türkiye'de ilk defa kuruldu. Böylece dış havadan yararlanarak sistemlere giden suyun ön soğutma veya tam soğutmasının yapılması sağlandı. Bu da, yıllık 200-250 bin lira civarında enerji tasarrufu sağlayacak. Cihaz da bu tasarrufla kendini 3 sene civarında amorti etmiş olacak. Merkezdeki soğutma, ısıtma, enerji izleme, aydınlatma, güvenlik, sıvı tespit, yangın algılama, Veri Merkezi Altyapı Yönetimi (DCIM) fonksiyonları entegre ve tek noktadan en kapsamlı çalışan yönetim sistemi Avrupa'da bu seviyedeki ilk kurulum olma özelliğini taşıyor. 

Enerji verimliliğiyle ilgili olarak hesaplanan Güç Kullanım Verimliliği (PUE) değeri itibariyle 1,4 oranının altını hedefleyen ilk veri merkezi olan proje, Türkiye'de, tüm alanlarda bir metre yükseklikte ve sismik hesaplarla dizayn edilerek yükseltilmiş döşeme ve kabinet sistemine sahip bulunuyor. Sıcak koridor kapama sistemi içinden hava toplamanın özel kanallar vasıtasıyla yapıldığı ilk proje olan merkezde, mimari danışman yardımıyla iç ve dış alanlarda kullanılan görseller, estetik unsurlar ve renkler ayrıca tasarlandı.

60 dakika yangına dayanıklı cam duvar sistemi bu ebatta ilk defa bir veri merkezinde uygulanırken, mevcut bir bina içerisinde yapılan veri merkezinde 11 adet kolonda deprem güçlendirmesi yapıldı. Beyaz alanda 118, toplamda 170 adet kabinetlik kapasitesi bulunan merkez, şu andaki mevcut 40 kabinet kapasitesi göz önünde bulundurulduğunda büyümeye elverişli, esnek yapı sunuyor. Tüm kabinetler üzerinde güvenlik amacıyla kartlı geçiş sistemi kurularak, yetkisiz kişilerin sistemlere fiziksel erişimi engellenen merkezin diğer öne çıkan özellikleri ise şunlar: "Şu anda endüstri standardı olan en yüksek hızlarda (40G on-board, 100G ready) veri iletişimine uygun altyapı. Aynı anda fiziksel olarak iki ayrı güzergahtan ve dört ayrı servis sağlayıcıdan bağlantı. 45 adet cctv, sızıntı tespit sistemi, hareket algılama sistemi, 450 adet (kabinetler dahil) kartlı geçiş sistemi. Her bir sunucunun network hattının yedeğinin olması."

Kategoriler Gündem
Yorumlar