S&P 500'e son 10 yılın en büyük sermaye girişi

Financial Times'ın Vanguard'ın verilerine dayandırdığı haberine göre, S&P 500 ETF'lerine 2023'te son 10 yılın en büyük sermaye girişi yaşandı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Wall Street'te S&P 500 endeksi, Muhteşem Yedili olarak adlandırılan grubun yükselişinin dünya çapındaki ölçütleri yeniden şekillendirmesiyle, geçtiğimiz yıl küresel hisse senedi borsa yatırım fonu akışlarından son on yıldaki en yüksek payı aldı.

Financial Times'ın Vanguard'ın verilerine dayandırdığı haberine göre, S&P 500'ü takip eden ETF'ler geçen yıl net olarak 137 milyar dolar toplayarak 2021'deki 119 milyar dolarlık bir önceki zirveyi aştı. Tüm küresel hisse senedi ETF akışlarının yüzde 27'sini oluşturdu.

Bu oran 2022'de sadece yüzde 9, 2021'de yüzde 13 ve 2020'de yüzde 1 seviyesindeydi.

Vanguard ABD ETF sermaye piyasaları başkanı Bill Coleman, "İnsanlar Muhteşem Yedili hisse senetleriyle ilgili haberlerde çok daha fazla şey görüyor. İnsanlar bundan pay almak istiyor ve tüm bu hisse senetleri S&P'de yer alıyor" dedi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar