Tahvil satışında çarpıcı rakam

Yabancı yatırımcılar, TCMB'nin politika faizini 100 baz puan indirdiği 24 Eylül haftasında 415 milyon dolarlık tahvil satarken 36 milyon dolarlık hisse senedi aldı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yabancı yatırımcı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz indirimi kararı aldığı haftada 415 milyon dolarlık tahvil satarken 36 milyon dolarlık hisse senedi aldı. Yabancı yatırımcılar en son Mart ayındaki TCMB başkan değişikliği haftasında bu kadar büyük bir tahvil satışı gerçekleştirmişti.

Türkiye’ye en son Kasım-Ocak arasında art arda 10 hafta net yabancı portföy girişi olurken, Türkiye’den en fazla haftalık yabancı portföy çıkışı 26 Mart döneminde gerçekleşmişti.

Yabancılar Türk varlıklarını son 3 yıldır portföylerinden çıkarmaya devam ederken 2020 yılında ise Türkiye’den tüm zamanların en büyük yabancı yatırımcı çıkışı yaşandı. Yabancı salgın yılında 5 milyar dolarlık tahvil ve 4,2 milyar dolarlık hisse satarak toplamda 9,2 milyarlık Türk varlığı satışı gerçekleştirmiş oldu.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar