TOBB’un işsizlik tahmini yüzde 10.7

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ), seçim döneminde partilerin sık sık gündeme getirdiği işsizlik oranlarıyla ilgili tahminlerini açıkladı. İşsizlik oranını yüzde 10.7 olacağı tahmin edildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tahminlerde bulunan TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), gelecek hafta açıklanacak 2015 Mart ayı işsizlik oranının, şubat ayına göre 0,5 puan azalarak yüzde 10,7’ye ineceğini öngördü. Tahmin gerçekleştiği takdirde, ocak ve şubat aylarında yüzde 11’in üzerinde ilan edilen işsizlik oranı, yeniden yüzde 10 patikasına dönmüş olacak. SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, araştırmacı Pınar Kaynak, Ozan Acar, gelecek aya ilişkin tahminlerini açıkladı. 


Buna göre SPM, mart dönemi tarım dışı işsizlik oranının 0,6 puan azalarak yüzde 12,6 seviyesinde, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise yatay seyrederek yüzde 12,2 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor. İstihdam oranının 0,6 puan artarak yüzde 45 seviyesine çıkacağı tahmini yapılırken, sanayi istihdamının ise bir miktar düşüşle 5 milyon 325 bin kişi seviyesinde seyretmesi bekleniyor. Çalışmanın sonuç bölümünde; geçen ay yapılan çalışmaya atıfla, şubat ayında işsizlik verilerinin düşmesinin beklendiği anımsatılarak “TÜİK’in işgücü verileri bu beklentimize paralel olarak açıklanmıştır. Hem işsizlik oranı hem de tarım dışı işsizlik oranında son 3 dönemdir görülen artış son bulmuş, yerini düşüşe bırakmıştır. Diğer yandan, istihdam oranının 0,1 puan artarak yüzde 44,4 seviyesine çıktığı görülmektedir. Bu da Temmuz 2014 itibariyle meydana çıkan düşüş eğiliminin frenlediğini göstermektedir. Sanayi istihdamı ise ocak dönemine göre 2 bin kişi artarak 5 milyon 351 bin olarak gerçekleşmiştir” denildi.
Kaynak: Hürriyet

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar