Türkiye Kalkınma Fonu bünyesinde yeni bir üst fon kuruldu

Türkiye Kalkınma Fonu bünyesinde 50 milyon dolar büyüklüğünde yeni bir üst fonun kuruluşuna dair protokol Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile imzalandı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Hazine ve Maliye Bakanlığı, üst fon yapısına ilişkin çalışmaların tamamlandığını bildirdi.

Bakanlık açıklamasına göre, Türkiye Kalkınma Fonu bünyesinde 50 milyon dolar büyüklüğünde yeni bir üst fonun kuruluşuna dair protokol Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile imzalandı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Kalkınma Fonu bünyesinde 50 milyon ABD Doları büyüklüğünde Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Üst Fonu’nun kuruluşuna dair protokol, Bakanlığımız ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası arasında 10/07/2024 tarihinde imzalanmış, kurulan üst fona Bakanlığımız tarafından 35 milyon ABD Doları tutarında kaynak aktarımı taahhüdünde bulunulmuştur.

Kurulan üst fon ile Orta Vadeli Program hedeflerimiz çerçevesinde yüksek katma değerli alanlara kaynak aktarılarak girişim sermayesi ekosisteminin gelişmesine ve bu alanlarda mal ve hizmet üreten işletmelerin büyümesine destek olunacaktır. Yapılan yatırımların, kaldıraç etkisiyle ülkemizin teknolojik gelişimi ve ekonomik büyümesine ivme kazandırması hedeflenmektedir."

Kaynak: Foreks

 

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar