Yabancı bankalardan enflasyon tahminleri

Goldman Sachs, Morgan Stanley ve JP Morgan, Türkiye'nin haziran enflasyon verilerini değerlendirirken, dezenflasyon sürecinin beklenenden daha iyi başladığına dikkat çekti. Morgan Stanley ve JPMorgan yıl sonu enflasyon tahminlerini güncellerken, Goldman Sachs tahminini korudu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Morgan Stanley, raporunda dezenflasyon sürecine güçlü bir başlangıç yapıldığını vurguladı. Haziran ayında yüzde 1,6 olarak gerçekleşen aylık enflasyonun, son 13 ayın en düşük seviyesi olduğunu belirtti.

Yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,4 olarak güncelleyen Morgan Stanley, Merkez Bankası'nın sıkı para politikasını sürdüreceği öngörüsünde bulundu. Ayrıca, yıllık enflasyonun yüzde 71,6'ya düşmesinin beklenenden daha iyi olduğu, ancak hizmet enflasyonu ve vergi artışlarının risk oluşturduğu ifade edildi. Dolar/TL kurunun son 3 ayda yüzde 2 bandında kalması da vurgulandı.

Goldman Sachs: Enflasyon Tahminini Korudu

Goldman Sachs, enflasyonun beklenenden hızlı düştüğünü belirterek, çekirdek enflasyonun döviz kurları ile ilişkili olduğunu vurguladı.

TL/USD paritesindeki stabilitenin düşük çekirdek enflasyona katkıda bulunduğu ifade edildi. Goldman Sachs, hizmet enflasyonunun hala yüksek olduğunu ancak önümüzdeki aylarda bu alanda da düşüş yaşanacağını öngördü. Ekonomi yönetiminin asgari ücrette değişiklik yapmayacağı ve yılın ilk yarısında büyüme rakamlarının beklenenden iyi olduğu belirtildi. Bu faktörlerle birlikte, manşet enflasyonun 2024 yılı sonunda yüzde 36'ya kadar gerileyebileceği öngörüldü.

JPMorgan: Sıkı Para Politikası ve Mali Sıkılaştırma Gerekliliği

JP Morgan, Türkiye'nin haziran ayında enflasyon oranlarının beklenenden daha fazla düştüğünü raporladı. Mayıs ayında yıllık yüzde 75,5 olan enflasyon, Haziran ayında yüzde 71,6'ya geriledi. Çekirdek mal enflasyonu aylık yüzde 0,1 artarak yıllık yüzde 50,6'ya, hizmetler enflasyonu ise yıllık yüzde 95,3'e düştü. Gıda fiyatları ise aylık yüzde 1,8 artış gösterdi ve yıllık gıda enflasyonu yüzde 68,1'e geriledi.

JP Morgan, elektrik fiyatlarının yüzde 38 oranında artırılmasının ve otomatik tüketim vergilerinin yükseltilmesinin enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yarattığını belirtti. Ancak yıl sonu manşet enflasyon tahminini yüzde 42,5 olarak açıkladı. 2025 yılı sonu için enflasyon tahmini ise yüzde 25 olarak belirlendi.

Raporda, Merkez Bankası'nın sıkı para politikasını sürdürmesi ve maliye politikasında sıkılaştırma adımlarının devam etmesi gerektiği vurgulandı, aksi takdirde enflasyonun kontrol altına alınmasının zorlaşacağı belirtildi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar