Yiğit Akü (YIGIT) hisse yorumu: Neden taban oldu?

Yiğit Akü, 6 Haziran 2024'te Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. İlk gün tavan fiyatla başlayan hisse, gün sonuna geldiğinde tavan bozarak yüzde 1,38 artışla 35,16 TL'den kapandı. 15 milyon lot işlem hacmiyle yatırımcıların ilgisini çeken Yiğit Akü, ertesi gün yüzde 9,95 kayıpla 31,66 TL'ye kadar geriledi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

6 Haziran 2024 tarihinde Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlayan Yiğit Akü (YIGIT) hisseleri, piyasaya hızlı ve dikkat çekici bir giriş yaptı. İlk işlem gününde tavan fiyatla başlayan hisse, seansın başlarında yoğun talep gördü ve bu yüksek talep hisselerin tavan seviyesini korumasını sağladı.

Ancak, günün ilerleyen saatlerinde yoğun satışların devreye girmesiyle birlikte hisse fiyatı sert düştü ve günü %1,38'lik bir artışla 35,16 TL'den kapattı.

ARACI KURUMLAR HİSSEDE NASIL POZİSYON ALDI?

Yiğit Akü hisselerinde ilk gün yaşanan bu hareketlilik, yatırımcıların hisseye olan ilgisinin yüksek olduğunu ve aynı zamanda spekülatif hareketlerin de etkili olduğunu gösterdi. İlk işlem gününde yaklaşık 15 milyon lot işlem gerçekleşti ve işlem hacmi 786 milyon TL'ye ulaştı. Bu dönemde en büyük alıcı kurum 2,75 milyon lot ile Halk Yatırım olurken, en büyük satıcı kurum ise 1,3 milyon lot ile Tera Yatırım oldu.

Ertesi gün, 7 Haziran 2024 tarihinde ise Yiğit Akü hisseleri daha farklı bir performans sergiledi. Halk Yatırım’ın fiyat istikrarı kapsamında gerçekleştirdiği düşünülen alım emirleri ile güne halka arz fiyatına yakın bir seviyede başlayan hisse, kısa süre içinde yoğun satış baskısıyla karşılaştı ve devre kesici çalıştı.

Talep toplamada yatırımcılara ayrılan pay oranları şu şekilde olmuştu:

Yurt İçi Bireysel Yatırımcı 59.250.000 LOT (%79)

Şirket Çalışanları 750.000 LOT (%1)

Yurt İçi Kurumsal 15.000.000 LOT (%20)

Yiğit Akü (YIGIT) hissesi an itibariyle yüzde 9,95 kayıpla  31,66 TL fiyatıyla taban seviyesinde bulunuyor.

Bugün hissede en çok alım ve satım yapan aracı kurumlar şu şekilde:

YIGIT YIGIT AKU MALZEMELERI NAKLIYAT TURIZM INSAAT SANAYI VE TICARET
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 31.46
Satış 0
Değişim 2.86%
Son Değer 31.46
En yüksek 31.46
En düşük 27.4
Haftalık Değişim 9.9999%
Aylık Değişim 0%
Yıllık Değişim 0%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Hisse Yorumları
Yorumlar