3 hissede 'AL' tavsiyesi

Oyak Yatırım, aralarında Petkim, Tüpraş ve Aygaz’ın olduğu hisseler için hedef fiyat ve tavsiyelerini korudu. Raporda, Tüpraş, Petkim ve Aygaz’ın  kendi pazarlarındaki lider konumları nedeniyle rakiplerine göre daha  korunaklı olduklarının altı çizildi.

Abone ol
Abone ol

Oyak Yatırım, Petkim, Tüpraş ve Aygaz için hedef fiyat ve  tavsiyelerini  korudu.

Oyak Yatırım'ın, konu ile ilgili raporda şu değerlendirmeler yapıldı:

"Sıkıntılı ortama rağmen hala cazip

Küresel dinamikler zayıf olsa da Türk şirketleri rakiplerinden  daha korunaklı durumda.

Zayıf talep koşulları, kapasite artışları ve düşük ürün fiyatları  ile küresel rafinaj sektörü zayıf seyrini sürdürüyor. Aynı şekilde  yeni kapasitelerin devreye girmesiyle petrokimya marjlarının da baskı  altında kalması öngörülüyor. Öte yandan Tüpraş, Petkim ve Aygaz’ın  kendi pazarlarındaki lider konumları nedeniyle rakiplerine göre daha  korunaklı olduklarını düşünüyoruz. Türkiye’de gerek termoplastik  gerekse petrol tüketimi Avrupa ortalamalarının çok altında olduğundan  dolayı yakın vadeli risklere rağmen uzun vadede ciddi büyüme  potansiyeline sahiptir.

Tüpraş IMO 2020’den olumlu etkilenecek – 172 TL hedef fiyat ile AL  tavsiyesi

Tüpraş için bu sene bakım duruşları, İran’dan petrol tedarikinde  azalma ve zayıf ürün karlılıkları nedeniyle FAVÖK ve net karda  sırasıyla %51 ve %65 daralma öngörsek de 2020 yılında IMO  düzenlemelerinin ve yüksek kapasite kullanımının etkisiyle karında çok  ciddi bir artış bekliyoruz.

Petkim ucuz çarpanlarda işlem görüyor – 4.74 TL hedef fiyat ile AL  tavsiyesi

Son bir yılda MSCI kimya endeksinin ve BİST’in ciddi şekilde  altında kalan Petkim hisselerinin ucuz olduğunu düşünüyoruz. Yakın  vadeli küresel arz/talep dengesizlikleri ile döviz kuru ve petrol  fiyatlarındaki dalgalanmalara rağmen Petkim’in STAR rafinerisinden  katkı, rüzgar enerjisi santralleri ve Petlim limanından ek gelir  sayesinde petrokimyaya olan bağlılığının azaldığına inanıyoruz.

Aygaz çekici bir değerlemeye sahip – 15.77 TL hedef fiyat ile AL  tavsiyesi

Aygaz hisseleri son bir yılda BIST-100’ün %14 altında performans  gösterdi. Bunda 1) Yapı Kredi ve Entek’in sermaye artırımı için 270mn TL ödeme, 2) 179mn TL’lik gaz alımı karşılığı, 3) Entek ile ilgili 75mn TL’lik karşılık ayrılması ve 4) zayıf LPG fiyatları etkili olmuş  görünüyor. LPG piyasası zayıf kalmaya devam etse de hisselerin halka  açık şirketlerinin de altında fiyatta işlem görmemesi gerektiğini  düşünüyoruz."

Alış 13.67
Satış 13.71
Değişim -0.3%
Son Değer 13.67
En yüksek 14
En düşük 13.56
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 6.4641%
Yıllık Değişim 6.4641%
PETKM PETKIM PETROKIMYA HOLDING A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 4.07
Satış 4.08
Değişim 0.03%
Son Değer 4.07
En yüksek 4.09
En düşük 4
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim 6.8241%
Yıllık Değişim 6.8241%
TUPRS TUPRAS-TURKIYE PETROL RAFINERILERI A.S.
Daha fazla detay için tıklayınız
Alış 119.5
Satış 119.6
Değişim -1.1%
Son Değer 119.6
En yüksek 122
En düşük 119.4
Haftalık Değişim 0%
Aylık Değişim -5.6782%
Yıllık Değişim -5.6782%

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar