ABD, Çin ile olan değişim programlarını sonlandırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin ile ABD arasında gerçekleşen beş kültürel değişim programını sona erdirdiğini açıkladı. Açıklamada, "Karşılıklı Eğitim ve Kültür Değişim Yasası kapsamında finanse edilen diğer programlar karşılıklı fayda sağlarken, söz konusu beş program (Çin) hükümeti tarafından yumuşak güç propaganda araçları olarak finanse ediliyor." ifadesi yer aldı.

Abone ol
Abone ol

ABD Dışişleri Bakanlığı Cuma günü web sitesinden yaptığı açıklamada, “Politikacıların Eğitsel Çin Gezisi Programını, ABD-Çin Dostluk Programını, ABD-Çin Liderlik Değişim Programını, ABD-Çin Transpasifik Değişim Programını ve Hong Kong Eğitim ve Kültür Programını" sonlandırdığını duyurdu.

Açıklamada, "Karşılıklı Eğitim ve Kültür Değişim Yasası kapsamında finanse edilen diğer programlar karşılıklı fayda sağlarken, söz konusu beş program (Çin) hükümeti tarafından yumuşak güç propaganda araçları olarak finanse ediliyor." ifadesi yer aldı.

Washington'daki Çin Büyükelçiliği ve Dışişleri Bakanlığı tarafından seçilen programların temsilcileri karar hakkında açıklama yapmadı.

Sonlandırılan değişim programları, ABD Başkanı John F. Kennedy döneminde imzalanan ve yabancı ülkelerle akademik ve kültürel alışverişi artırmayı amaçlayan “Karşılıklı Eğitim ve Kültür Değişim Yasası'nın (MECEA)” kapsamında gerçekleştiriliyordu.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar