'ABD ekonomisinde toparlanma yavaş olacak'

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), ABD ekonomisinde resesyonun başladığı gibi hızlı bitebileceğini belirterek, ancak ekonomik toparlanmanın yavaş olabileceğini ifade etti.

Abone ol
Abone ol

S&P'den yapılan açıklamada, ABD genelinde ekonomik faaliyetin  normalleşmesi için yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan  önlemlerin gevşetilmeye başlandığı, ancak ülke ekonomisinin salgından önceki  haline dönebilmesi için uzun bir yolu olduğu bildirildi.

ABD ekonomisinde mayıs ayında dip seviyelerin görüldüğü ve resesyonun  başladığı gibi hızlı bitebileceği aktarılan açıklamada, "Kötü haber, toparlanma  yavaş olacak." değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının 2019 sonu  seviyesine geri dönebilmesinin yaklaşık 2 yılı bulacağına işaret edilerek,  işsizlik oranının yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiği, tüketici  harcamalarının azaldığı ve iş talebinin yavaş bir toparlanma gösterdiği  kaydedildi.

Salgında ikinci dalganın yaşanması halinde toparlanmanın bu yılın  üçüncü çeyreğinde başlamasının beklendiğine dikkat çekilen açıklamada, ülke  ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralmasının, 2021'de ise yüzde 5,2 büyümesinin  beklendiği bildirildi.

Öte yandan, S&P'den yapılan bir diğer açıklamada ise Kovid-19  salgınının Asya-Pasifik ekonomilerinde 3 trilyon dolarlık kayba neden olacağı  ifade edildi. Açıklamada, Asya-Pasifik ekonomisinin bu yıl yüzde 1,3  daralmasının, 2021'de ise yüzde 6,9'luk büyüme performansı göstermesinin  beklendiği kaydedildi.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar