Alarko Holding ALARK hisse yorumu ve hedef fiyatı

Yapı Kredi Yatırım, ALARK-Alarko Holding için hedef fiyatını 140 TL, tavsiyesini "al" olarak korudu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yapı Kredi Yatırım'ın raporunda yer alan tespitler şu şekilde:

"Şirket, son finansal sonuçlarında zorlu bir yıl geçirdiğini açıkladı. 2023 yılında, şirketin konsolide net kârı önceki yıla kıyasla önemli bir düşüşle 6.6 milyar TL olarak gerçekleşti. Özellikle, 2022'deki 16.7 milyar TL'lik konsolide net kâra karşılık bu düşüş dikkat çekici. Bununla birlikte, net kârdaki düşüş, 2023'teki 3.1 milyar TL'lik TMS29 dahil VAFÖK ile kıyaslandığında, 2022'deki 2.4 milyar TL'lik VAFÖK ile büyük ölçüde karşılaştırılabilir.

Net kârdaki bu daralmanın temel nedeni, enerji işkolundaki zayıf performans ve özellikle de elektrik üretiminde yaşanan kuraklık ve düşük elektrik fiyatları oldu. Bunun sonucunda, şirket net parasal pozisyon nedeniyle net parasal kayıp açıkladı.

Öte yandan, şirketin tarım işkolündeki yatırımları büyümeye devam ediyor. Türkiye'de 2023 yılı sonunda ulaşılan 500 dönümlük sera büyüklüğü, 2024 yılı sonunda 2,000 dönüme ulaşması öngörülüyor. Ayrıca, Kazakistan'da da benzer bir büyüme hedefleniyor.

Hisse senedi piyasasındaki fiyatlamada, şirketin zorlu finansal sonuçlarına rağmen orta/uzun vadeli potansiyel göz önüne alındığında pozitif bir değerleme öngörülüyor. Model varsayımları yeniden gözden geçirilirken, hisse başı 12-aylık hedef fiyatı 140.00 TL olarak belirlendi ve 'Al' önerisi korundu.

Şirket, enerji depolama alanında Çinli bir batarya üreticisiyle yapılan anlaşma sürecinde son aşamaya geldiğini ve Avrupa pazarında önemli bir potansiyel gördüğünü açıkladı. Bu anlaşma, Türkiye'deki montaj hattı ile başlangıçta 1GWs kapasiteyle başlayacak ve artan talebe bağlı olarak 5GWs'e kadar genişleyebilecek.

Son olarak, yönetim 2024 yılı TMS29 hariç net kâr beklentisini 2,224 milyar TL olarak paylaştı. Ancak, finansal sonuçlar sonrası piyasanın verdiği olumsuz tepki göz önüne alındığında, yurtiçi enerji fiyatlarında beklenen yukarı yönlü fiyat revizyonunun olumlu etki yapması bekleniyor."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Hisse Yorumları
Yorumlar