Ak Yatırım'dan Tüpraş hisse değerlendirmesi

Ak Yatırım, Tüpraş hedef fiyatını 162 TL'den 186 TL'ye, tavsiyesini 'TUT'tan 'Endeksin Üzerinde Getiri'ye yükseltti. Kurum, yılın ilk yarısında rafineri marjı görünümüne ilişkin risklerin büyük ölçüde geride kaldığının altını çizdi.

Abone ol
Abone ol

Ak Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda  şu değerlendirme yapıldı:

"Yılın ilk yarısında rafineri marjı görünümüne ilişkin risklerin büyük ölçüde geride kaldığını düşünüyoruz. Şubat-Mayıs döneminde İzmit Rafinerisi’ndeki bakım duruşu, ağır ham petrol fiyatlarının artması, İran’dan ham petrol ithalatının kesilmesi ve dizel marjlarının daralması hisse fiyatı üzerinde baskı oluşturmaktaydı. Yılın ikinci yarısında ise söz konusu risklerin oluşturduğu olumsuz fiyatlamanın yerini, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün Ocak 2020’de devreye girecek olan temiz yakıt kuralları (IMO 2020) dolayısıyla düşük sülfürlü ürün marjlarının iyileşmesi beklentisine bırakmasını bekliyoruz.

Son dönemdeki güçlü hisse performansına rağmen, IMO 2020 fiyatlamasının sene sonuna kadar Tüpraş hissesini desteklemesini bekliyoruz.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün kararına göre, Ocak 2020’den itibaren deniz taşıtlarının kullandığı yakıtın sülfür oranı %3,5’ten %1’e indirilecek. Tankerlerin ve diğer deniz araçlarının daha temiz yakıt kullanması düşük sülfürlü yakıtlara olan talebi belirgin bir şekilde artıracaktır. Ocak 2020’den itibaren dizel gibi düşük sülfürlü yakıtların fiyatlarının artması, yüksek sülfürlü yakıtların fiyatlarının ise düşmesi beklenebilir. Söz konusu fiyat hareketleri Tüpraş’ın karlılığını olumlu etkileyecektir. Ürün fiyatları ile ilgili beklentilerin sene sonuna doğru daha gözle görülür şekilde ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Tüpraş’ın faaliyet karının (FAVÖK) 2020’de %57 artışla 1,58milyar Dolar’a yükselmesini, net karın ise iki kata yakın artışla 1,11 milyar Dolar olmasını bekliyoruz. 2020 karlılık görünümündeki iyileşmenin bir kısmı pozitif IMO 2020 etkisinden kaynaklanırken bir kısmı ise 2019’daki bakım duruşlarının ardından ürün portföyündeki iyileşmeye bağlı olacaktır.

Tüpraş 2015’ten bu yana Borsa İstanbul’un en yüksek kar payı ödeyen kurumlarından biri olmuştur. Bu özelliği ile Tüpraş hisseleri enflasyona karşı bir koruma olarak görülebilir. 2015-17 yılları arasında %80 kar payı dağıtım oranına sahip şirket 2018’de %102 oranında kar payı dağıttı. Her ne kadar 2018 ve 2019 (T) yıllarında bakım duruşları, TL’deki değer kaybı gibi sebeplerle temettü verimini ortalama %10 olarak hesaplasak da, temettü veriminin 2020’de %19’a 2021’de ise %20’ye yükselmesini bekliyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar