Akbank hisse değerlendirmesi

Ziraat Yatırım, Akbank için 8,60 TL hedef fiyatla 'AL' tavsiyesini korudu. Söz konusu raporda, ‘Yüksek baz etkisi ve yasal düzenlemelerin yanı sıra, salgın sürecinde çeşitli ücretlerin alınmamasına bağlı olarak net ücret ve komisyon gelirleri ise %25,6 oranında gerileyerek 838mn TL'ye inmiş ve  karı baskılayan diğer bir unsur olmuştur’ denildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Değerlendirme şu şekilde:

"Akbank'ın 2Ç2020'deki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %21,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %24,1 oranında artarak 1.586mn TL'ye yükselmiş ve bizim beklentimiz olan 1.465mn TL ile piyasa beklentisi olan 1.498mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Beklentimizdeki sapmada ticari karın beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur.

İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Akbank'ın 2020 yılı Ocak - Haziran dönemi net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,6 oranında artarak 2.896mn TL'ye yükselmiştir.

İkinci çeyrekteki yüksek kredi büyümesine karşın, yeni kredi fiyatlamalarıyla kredi mevduat makasındaki daralma ve mevduat dışı  kaynakların fonlamada kullanılmasıyla birlikte Banka'nın net faiz  giderleri çeyreksel bazda %5,3 oranında gerileyerek 4,7 milyar TL  olmuş ve karı baskılamıştır. Bu arada TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen faiz geliri çeyreksel bazda 94mn TL artmış ve 741mn TL olmuştur.

Yüksek baz etkisi ve yasal düzenlemelerin yanı sıra, salgın sürecinde çeşitli ücretlerin alınmamasına bağlı olarak net ücret ve komisyon gelirleri ise %25,6 oranında gerileyerek 838mn TL'ye inmiş ve  karı baskılayan diğer bir unsur olmuştur.

Öte yandan, ticari kar zarar kaleminde 1Ç2020'deki 434mn TL'lik zarardan, swap maliyetlerindeki düşüş (738mn TL'den 590mn TL'ye) ve alım-satım gelirlerinin etkisiyle, 347mn TL ticari kara geçiş dönem karına olumlu katkı yaparken,  operasyonel giderlerin %10,2 oranında düşüş göstererek 1,75 milyar TL'ye gerilemesi de karı desteklemiştir. Karşılık giderleri de ihtiyatlılık kapsamında bu çeyrekte de bir önceki çeyreğe göre önemli bir değişim göstermeyerek görece yüksek seviyede gerçekleşmiştir.

Akbank'ın ikinci çeyrekteki Net Faiz Marjı (swap hariç) 67 baz düşerek %5,06 olarak gerçekleşmiştir. Mevduat maliyetleri 56 baz puan olumlu etki yaparken, kredi faizlerindeki gerileme 71baz puan,  borçlanma maliyetleri ise 36 baz puan negatif etki yapmıştır. Öte yandan, Banka'nın özsermaye ve aktif karlılığı ise sırasıyla %11,4 ve %1,6 oranında gerçekleşerek bir önceki çeyreğin üzerinde gerçekleşmiştir."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar