Akçansa hisse yorumu ve analizi

Vakıf Yatırım, Akçansa için 9,21 TL hedef fiyatla 'TUT' tavsiyesini korudu. Raporda, '9,21 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı korurken, kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri”, uzun vadeli “TUT” tavsiyemizi koruyoruz.' denildi.

Abone ol
Abone ol

Değerlendirmenin ayrıntıları şu şekilde:

"Akçansa (AKCNS): Şirket 1Ç20 döneminde beklentimizin (8 mn TL net  kar) ve piyasa beklentisinin (22 mn TL net kar) tersine 25 mn TL net  zarar açıkladı. Operasyonel taraftaki zayıflığın, operasyonel olmayan  gelirlerle desteklenmemesi, beklentilerin tersine şirketin 1Ç20’de net  zarar açıklamasında etkili oldu. Bu dönemde şirketin yurt içi satış  gelirleri yıllık %16 gerilerken, ihracat gelirleri %10 yükseldi.

Yurt içi gelirlerdeki gerilemenin ihracat ile telafi edilememesi  sonrasında şirketin toplam satış gelirleri, beklentimizin (416 mn TL)  ve piyasa beklentisinin (423 mn TL) altında, yıllık %5 daralarak 385  mn TL seviyesinde gerçekleşti.

FAVÖK ise hem beklentimizin (40 mn TL)  hem de piyasa beklentisinin (56 mn TL) altında, yıllık %50 daralarak 15 mn TL’ye geriledi. FAVÖK marjı da yıllık 3,5 puan daralarak %4  seviyesinde gerçekleşti.

Yorum: Şirketin 1Ç20 finansalları  beklentilere göre zayıf gerçekleşirken, şirket hisseleri son bir ayda  endekse göre %6 pozitif ayrıştı. Beklentilerin altında kalan 1Ç20  finansallarının hisse performansına negatif yansımasını bekliyoruz.

Şirket için 9,21 TL seviyesindeki hedef fiyatımızı korurken, kısa  vadeli “Endekse Paralel Getiri”, uzun vadeli “TUT” tavsiyemizi  koruyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar