Almanya'dan Türkiye'ye iyi haber

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, 1 Temmuz'dan itibaren haftalık insidans değeri olarak bilinen 100 bindeki vaka sayısının 200'ün altında olan risk bölgeleri için seyahat uyarısının kaldırılacağını belirtti. Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre Türkiye'de illerin insidans değerleri birkaç il dışında 100 seviyesinin altında.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Almanya risk bölgelerine yönelik seyahat önlemlerinde gevşemeye hazırlanıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere haftalık insidans değeri 200'ün altında olan risk bölgeleri için seyahat uyarısının kaldırılacağını belirtti.

Maas, "Birçok yerde vaka sayıları düşüyor ve daha çok kişi aşılanıyor. Kapanmayla geçen uzun bir dönem sonrasında daha fazla normalleşme arıyoruz. Bu durum seyahatler için de geçerli" açıklamasında bulundu.

Bu durum Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının kalkacağı anlamına da geliyor. Sağlık Bakanlığı'nın 29 Mayıs-4 Haziran haftasını kapsayan hafta itibariyle açıkladığı verilere göre birkaç istisna dışında Türkiye'de illerin insidans değerlerinin 100 seviyesinin altında olduğu görülüyor.

Alman hükümeti, geçen Türkiye'nin koronavirüs salgını ile ilgili risk seviyesini "yüksek insidans bölgesi" kategorisinden "risk bölgesi" kategorisine indirmişti. 6 Haziran Pazar gününden itibaren geçerli olan uygulama ile Türkiye'den Almanya'ya gelenlere uygulanan 5 ile 10 gün arasındaki karantina zorunluluğu kalkıyor.

Türkiye'den gelirken yanında koronavirüs negatif olduğunu gösteren geçerli bir test bulunduranlar Pazar gününden itibaren izolasyona girmek mecburiyetinde kalmayacak.

 

 

Kategoriler Gündem
Yorumlar