Altın fiyatları rekor tazeledi

COVID-19 salgınına yönelik ikinci dalga endişeleri, küresel ekonomiye dair belirsizlikler ve merkez bankalarının eşi görülmemiş teşvikleriyle tarihi zirvelerinde seyreden altının onsu, dün rekorunu 1.986 dolara taşıdı.

Abone ol
Abone ol

Altının ons fiyatı 1.985.18 dolarla tarihi zirvesini görmesinin ardından 1.972.16 dolar seviyelerinden alıcı buluyor. Vadeli altın kontratlarında ise Aralık 2020 vadeli altında fiyatlar 2009 dolara kadar tırmandı.

Geçen hafta 1.983 dolarla tarihi zirvesini gören ve haftayı yüzde 0,97 artışla 1.975,25 dolardan tamamlayan altının onsu, bu hafta rekorunu 1.986 dolara taşımış oldu. Teknik açıdan altının ons fiyatı için 2.000 doların önemli direnç konumunda bulunduğunu vurgulayan analistler, 1,970 doların ise destek olarak takip edileceğini belirtiyor.

Gram altın da rekor tazeledi

Geçen haftayı yüzde 0,73 kazançla 443,15 liradan tamamlayın altının gram fiyatı da dün uluslararası piyasalarda 446,06 lirayla yeni rekor seviyeyi gördü. Gram altın gün sonuna doğru yüzde 0,15 azalışla 442,35 lira seviyelerinden işlem gördü. Öte yandan altın talebinin artmasıyla, değerli metal fonlarına geçen hafta 3,8 milyar dolarlık giriş gerçekleşti. Altına dayalı borsa yatırım fonlarına girişler, 6 yılın zirvesine çıktı.

"Kısa vadede sert düzeltmeler yaşanabilir"

Orta ve uzun vadede yükselişler devam etse de kısa vadede sert düzeltmelerin yaşanabileceği konusunda yatırımcıları uyaran AA Finans Analisti İslam Memiş, altının bir tasarruf aracı olarak görülmesini tavsiye etti. Son dönemde fiyatlarda yaşanan ralli ile birçok yatırımcının kısa vadede yüksek kar etme amacıyla al-sat’a yöneldiğini vurgulayan Memiş, “Sosyal medyadaki yönlendirmelere bakarak al-sat yapan çok sayıda vatandaşımız olduğunu görüyoruz. Bu tasarruf değildir ve çok tehlikelidir. Belirsizliğin arttığı bu dönemlerde öngörülerde de yanılma payı çoktur. Vatandaşlarımız birikimlerini, uzun vadeli olarak düşünerek, farklı yatırım araçlarıyla çeşitlendirmeli” görüşlerini paylaştı.

Kategoriler Altın
Yorumlar