Aracı kurumlara 'halka arz' dopingi

Sermaye piyasalarında yatırımcı sayısının artması ve halka arzların hız kazanması aracı kurumların finansal sonuçlarında altın dönem yaşanmasına neden oldu. Aracı kurumlar 2020'nin son çeyreğinde kârlarını katladı.

Abone ol
Abone ol

Salgının birçok sektörü olumsuz etkilediği 2020 yılı Borsa İstanbul'un tarihinde yatırımcı tabanının genişlemesinin yanında, aracı kurumların finansal sonuçlarının da hızla yükseldiği bir yıl olarak kayıtlara geçti. Özellikle yılın son çeyreğinde aracı kurumların kârlarını katladığı görüldü.

2020 yılının dördüncü çeyreğine dair finansalların son gönderme tarihi yaklaşırken, banka ve aracı kurumların büyük bir çoğunluğu bilançolarını paylaştı. Şirketler yıllık ve çeyreklik karlılıklarında son dönemlerin en iyi performansını sergiledi. 5 aracı kurumun kârlılığı çeyreksel bazda yüzde 31, yıllık bazda ise yüzde 258 arttı.

Yatırımcı borsaya akın etti

Pandemi etkisi ile olağan dışı dönemlerin yaşandığı sermaye piyasalarında, yatırımcı davranışları ve beklentilerinde de yenilikler gözlemlendi. Birçok ülkede faizlerin sıfıra yakınsaması, bol likidite ve cazip değerlemeler yatırımcıları sermaye piyasasına çekti. Düşük faiz ortamı ve genişleyici politikalar ile yatırımcıların getiri arayışları, pay piyasalarındaki olumlu havanın önemli motivasyonu oldu.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre 2020 yılının Ocak ayında 1,2 milyon olan yatırımcı sayısı, bir yılda 2 milyon 156 bine çıktı.

Halka arzlardan pozitif katkı

Sermaye piyasalarında yatırımcı sayısının artmasındaki en önemli katkı hızlanan halka arzlardan geldi.

Yatırımcının tabana yayılmasına dair önemli gelişmelerden biri olan bu artış; piyasalardaki işlem hacimlerine de destek sağladı. Pay piyasaları, Ödünç Pay piyasası, Borçlanma Araçları, Türev Piyasalar ve Uluslararası piyasalar gibi birden fazla alanda yatırımcılar tasarruflarını kullandı. Bu işlemlerin her biri aracı kurumların gelir kalemlerini pozitif etkiledi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği verilerine göre 2019 yılında yatırım kuruluşlarının pay piyasasındaki işlem hacmi 4,26 milyar TL olurken, 2020 yılında bu rakam 3 katından fazla artarak 13,19 milyar TL seviyesine yükseldi.

Vadeli işlem opsiyon piyasasında ise rakamlar benzer dönemde 2 katına çıkarak, 5,70 milyar TL oldu. Aracı kurumların gelir dağılımı incelendiğinde ise toplam gelirin yüzde 63'ünü komisyon geliri oluşturmaktadır. Geri kalan payın yüzde 16'sını kurum portföy kar ve zararları oluştururken, diğer gelirler kalemi de benzer oranda pay almaktadır. Piyasa değerini yıllık bazda yaklaşık yüzde 60 artışla 1,78 milyar TL'ye çıkaran Borsa İstanbul'da bu rüzgârı destekledi.

Kaynak: Bloomberght / Kutay Korap

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar