Aramco Suudi yatırımcıları Riyad borsasına çekebilir

Suudi Arabistan'ın petrol devi Saudi Aramco'nun ilk halka arzı perakende yatırımcıların Riyad hisse senedi Borsasına dönüşünü tetikleyebilir. Analist ve yatırımcılara göre bazı yerel yatırımcılar Aramco hissesi almaya yönelik kaynak elde etmek için hisse portföylerinin bir kısmını satıyorlar.

Abone ol
Abone ol

Dünyanın en karlı şirketi Saudi Aramco, bireysel Suudi yatırımcılarını yerel borsaya geri döndürebilir.

Hafta sonunda izahnamesini yayınlayan petrol devi hisselerinin yüzde 0.5'ini bireysel yatırımcılara sunacak. Ancak şirket, potansiyel yatırımcıları satmak istediği kısmın büyüklüğü ve fiyat aralığı hakkında bilgilendirmiyor.

Aramco'nun 1.5 trilyon dolar seviyesinde değerlenmesi durumunda Suudi Arabistan'ın hedeflediği aralığın altında kalacak. Diğer yandan yabancı yatırımcıların tahminlerine yaklaşmış olacak. Bireysel yatırımcılar için ayrılan kısım 7.5 milyar dolar civarında olabilir.

Analist ve yatırımcılara göre bazı yerel yatırımcılar Aramco hissesi almaya yönelik kaynak elde etmek için hisse portföylerinin bir kısmını satıyorlar.

Eylül ayında Aramco'nun petrol tesislerine yönelik SİHA saldırıları gibi artan jeopolitik endişelerin etkisiyle hisse senetlerinden çıkışını hızlandıran yerel yatırımcılar, istikrarlı bir şekilde net satıcı idi.

Yorumlar