Arçelik ARCLK hisse yorumu ve teknik analizi

İş Yatırım, Arçelik'i 23,20 TL hedef fiyatla 'en çok önerilenler listesine ekledi. Raporda, ‘Kamu bankalarının beyaz eşya satışları için başlattığı uygun kredi kampanyaları neticesinde 2020 yılı için iç pazar beyaz eşya satışlarında düşük–orta tek haneli büyüme öngörüyoruz’ denildi.

Abone ol
Abone ol

Değerlendirmenin ayrıntıları şu şekilde:

"ARCLK'i en çok önerilenler listemize ekliyoruz. Düşen faiz oranlarıyla ivme kazanan konut satışları ve kamu bankalarının beyaz  eşya satışları için başlattığı uygun kredi kampanyaları neticesinde 2020 yılı için iç pazar beyaz eşya satışlarında düşük–orta tek haneli  büyüme öngörüyoruz.

Pandeminin alım gücünü vurduğu Avrupa’da A  segmenti ürünlerden B segmenti ürünlere yönelme beklentisi ve artan  navlun maliyetleri sonucu Türkiye’nin Avrupa’ya coğrafi yakınlık  avantajı nedenleriyle Arçelik’in Avrupa beyaz eşya pazarında pazar  payını arttıracağını düşünüyoruz.

1Ç20’de zayıf %8.5 (bir defaya mahsus tedarik geliri hariç) FAVÖK marjına rağmen, hammadde  fiyatlarındaki gerileme ve iç pazarda yapılan fiyat artışları  neticesinde FAVÖK marjının 2020’de 2019 seviyelerine benzer olacağını  bekliyoruz. Toplamda yaklaşık 460 milyon TL tutarındaki (240 milyon TL Token satış karı ve 220 milyon TL tedarik tazminat geliri) bir defaya mahsus gelirler ve düşen faiz oranlarıyla gerileyen finansman giderleri Arçelik’in 2020 yılı için hesapladığımız %74 net kar büyümesine büyük katkı yapıyor. ARCLK için revize 23.20TL’ye hedef fiyatımız %29 getiriye işaret ediyor. Hisse 2021T 4.6x Firma Değ./FAVÖK ve 12.2 F/K çarpanları ile 7.8x ve 13.5x global benzer şirket çarpan medyanına kıyasla iskontolu işlem görmektedir."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar