Arçelik, Whirlpool fabrikasını kapatacak

Arçelik satın aldığı Whirlpool'un İngiltere'deki kurutucu fabrikasını kapatacak, yaklaşık 150 kişi işten çıkarılacak

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Whirlpool'un Avrupa'daki faaliyetlerini satın alan Arçelik , birleşme öncesi Whirlpool Europe bünyesinde bulunan üretim tesislerinden İngiltere'deki kurutucu fabrikasının verimsizlik nedeniyle kapatacak, yaklaşık 150 kişinin iş akitleri feshedilecek.

Arçelik'ten KAP'a Cuma akşamı yapılan açıklamada, "Birleşme ile hedeflenen sinerjilerin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında yapılan analizler sonucunda, birleşme öncesinde Whirlpool Europe bünyesinde bulunan üretim tesislerinden İngiltere'deki kurutucu fabrikasının verimsizlik nedeniyle kapatılması amacıyla ilgili ülke düzenlemelerine göre zorunlu ilk aşama olan çalışan görüşmelerine başlanmış olup, kapanış sürecinin yılsonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir" denildi.

Açıklamada, söz konusu tesis kapanışının konsolide seviyede ciro kaybına neden olmasının beklendiği belirtilerek, kapanış nedeniyle gündeme gelebilecek tek seferlik giderlerin finansal tablolara yansıtılacağı kaydedildi.

Arçelik beyaz eşya üreticisi ABD'li Whirlpool'un Avrupa faaliyetlerinin Arçelik kontrolü altında birleştirilmesi ve Whirlpool'ün MENA bölgesindeki faaliyetlerinin devralınması işlemlerinde kapanış Nisan ayında gerçekleşmişti.
Kaynak: Reuters

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Şirket Haberleri Borsa
Yorumlar