Arena Bilgisayar'dan 26,5 milyon dolarlık satın alma

Arena Bilgisayar, Brightstar Türkiye'nin hisselerinin satın alınması işleminin tamamlandığını açıkladı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Konuyla ilgili şirketten KAP'a yapılan açıklama şöyle:

Şirketimiz, Brightstar Telekomünikasyon ve Dağıtım Limited Şirketi'nin (Brightstar Türkiye) hisselerinin satın alınması işlemini başarı ile sonuçlandırmış ve Brightstar Türkiye hisselerinin %100'ünün Şirketimize devri 01.12.2021 tarihi itibariyle gerçekleştirilmiştir.

Brightstar Türkiye hisselerinin satın alımına karşılık olarak hisse alım sözleşmesinde belirlenen 35 milyon Amerikan Doları yapılan görüşmeler sonucu nihai olarak 26,5 milyon Amerikan Doları olarak yeniden belirlenmiştir. 26,5 milyon Amerikan Doları bedelin tamamı nakit olarak ödemiş olup, Şirketimizin hisse devrine ilişkin başkaca bir ödeme yükümlülüğü kalmamıştır.

Akıllı telefonlar ve aksesuar ürünleri başta olmak üzere tüm telekomünikasyon ürün ve hizmetlerinin Türkiye'de dağıtımını gerçekleştiren Brightstar Türkiye, Vodafone Dağıtım Servis ve İçerik Hizmetleri A.Ş. (Vodafone) ile tüm telekomünikasyon ürünlerinin Vodafone satış noktalarına ve iş ortaklarına dağıtılması konusunda dağıtıcılık anlaşmasına sahiptir. Bu anlaşmanın mevcut koşullar ile ortaklık değişimi sonrasında da devamına ilişkin olarak Vodafone ile yeni bir dağıtıcılık sözleşmesi imzalanmıştır.

Apple, Samsung, Oppo, Xiaomi, Huawei, Lenovo, Honor, Tecno, Harman Kardon, JBL, Sennheiser gibi akıllı telefon ve yeni nesil aksesuar ürünlerinin dağıtım sözleşmelerine sahip olan Brightstar Türkiye, bu ürünlere ilave olarak Şirketimiz portföyünde bulunan bilgisayar ve diğer bilgi teknolojileri ürünlerini kendi satış kanalları üzerinden dağıtmaya da başlayacaktır. Şirketimizin mevcut ürün ve satış kanalları portföyünde bulunmayan ürün ve satış kanallarına sahip olan Brightstar Türkiye'nin gerçekleştireceği tüm satışlar şirketimizin konsolide net satışlarına ilave hasılat olarak yansıyacaktır.

 2020 yılında 342 milyon Amerikan Doları net satış hasılatı ve %3,7 oranında FAVÖK karlılığı gerçekleştirmiş olan Brightstar Türkiye'nin Şirketimiz tarafından satın alınması yaratacağı yeni iş geliştirme fırsatları, ölçek ekonomisi, maliyet avantajları ve operasyonel sinerjiler ile şirketimizin daha karlı ve sürdürülebilir büyümesine önemli miktarda katkı yapacaktır.

 Şirketimiz son yıllarda stratejik olarak dijital dönüşümü destekleyen teknolojilere yatırım yapmakta ve başta Finansal Teknolojiler (Paynet), Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Bulut Servisleri Platformu, IoT ve Otomasyon Teknolojileri gibi müşterilerimizin Dijital Dönüşüm süreçlerine katkı sağlayan alanlarda büyümektedir.

Geleceğe yönelik olarak baktığımızda 5G ve Mobil teknolojilerinin Dijital Dönüşüm sürecinde merkezi bir role ve büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Bu satın alma sonrasında Vodafone ile sağlayacağımız stratejik iş birliği  fırsatları şirketimizin gelişen teknolojiler alanında çok daha güçlü bir yer edinmesini sağlayacaktır.

Gerek Arena gerekse ana hissedarımız olan Redington Grup olarak Türkiye'nin ve teknolojinin geleceğine inanmaya devam ediyor ve bu satın alma ile kısa vadeli konjonktürel etkilerden bağımsız olarak ülkemize uzun dönemli yatırım yapmaya devam etme kararlılığımızı ortaya koyuyoruz."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar