ASELSAN birinci sırada yer aldı

Turkishtime Dergisi tarafından "Türkiye'nin Ar-Ge Harcamaları En  Yüksek 250 Şirketi" araştırması yayınlandı. ASELSAN, 620 proje ile Türkiye'nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi araştırmasında birinci sırada yer aldı.

Abone ol
Abone ol

Ar-Ge proje sayısında açık ara birinciliğini sürdüren ASELSAN, 620  proje ile listede ilk sırada yer aldı. Ar-Ge çalışanları bakımından da  ASELSAN, 2019 yılı sonu itibarıyla 3 bin 947 personel ile en çok  araştırmacı istihdam eden şirket oldu.

ASELSAN, geçen yıl 2 milyar 975  milyon 377 bin 381 liralık Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi. ASELSAN,  yaptığı Ar-Ge yatırımlarını 2018 yılına nazaran %37,6 oranında  artırmayı başardı.

ASELSAN  kritik teknolojik kabiliyetleri kendi mühendis kadrosu  ile özgün olarak geliştirmesi, ürünlerinde en ileri teknolojileri  uygulaması ve sürdürülebilir Ar-Ge'ye düzenli olarak yatırım  yapmasıyla biliniyor. ASELSAN, yüzde 59'u mühendis 8 bini aşkın  çalışanı ile Ankara'da üç ana yerleşkede faaliyetlerini sürdürüyor.

ASELSAN  Askeri ve Sivil Haberleşme Sistemleri, Radar ve Elektronik Harp Sistemleri, Elektro-Optik Sistemleri, Aviyonik  Sistemleri, Savunma ve Silah Sistemleri, Komuta Kontrol Sistemleri,  Deniz Sistemleri, Ulaşım Sistemleri, Güvenlik Sistemleri, Enerji ve  Güç Yönetimi Sistemleri ve Sağlık Sistemleri gibi pek çok alanda  tasarım, geliştirme, üretim, entegrasyon, modernizasyon ve satış  sonrası hizmetler dahil olmak üzere anahtar teslimi çözümler sunuyor. 

Giderek artan ihracatı ile ASELSAN  düzenli olarak yer aldığı dünyanın  en büyük 100 savunma sanayi kuruluşu listesinde her yıl daha da  yükseliyor ve 2020 itibarıyla 48'inci sırada yer alıyor.

Ar-Ge 250 Araştırması, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ar-Ge'deki trendleri ortaya koyarken Türkiye'nin katma değer  yolculuğunun hangi noktada olduğunu da gözler önüne serdi.

Bu yılki  rapor  T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından onaylı Ar-Ge merkezine  sahip firmaların Ar-Ge 250 araştırması kapsamında yaptıkları  bildirimler ile Türkiye ihracat sıralamasındaki ilk 500 firma  tarafından verilen bilgiler ve Borsa İstanbul şirketlerinin Kamuyu
Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptıkları açıklamalardan yola çıkılarak  hazırlandı.

Araştırmanın temeli ise  firmaların 2019 yılında Ar-Ge  harcamaları, 2020 yılı için planlanan Ar-Ge harcamaları, Ar-Ge  personel sayısı, 2019 yılında Ar-Ge merkezlerinde alınan  patent  sayısı, faydalı model sayısı, tasarım tescil sayısı, marka sayısı ve 2019 yılı Ar-Ge desteklerinden yararlanma oranı oluşturdu.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar