Bakan Elvan'dan 'Yüksek Döviz Kuru' açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Küresel konjonktür ve yurt içi enflasyonun seyri temkinli olmayı gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, döviz kuruna ilişkin son dönemlerde yanlış yorumlar yapıldığının altını çizerek, “Hükümetimizin ihracatı desteklemek amacıyla yüksek döviz kuru hedeflediğine yönelik yorumlar doğru değil” dedi.

Elvan, "Piyasa faizlerinde, varlık fiyatlarında, döviz kurunda ve beklentilerde yaşanan hareketliliğin farkındayız. Küresel konjonktür ve yurt içi enflasyonun seyri temkinli olmayı gerektiriyor." dedi.

Türkiye’de dalgalı kur rejimi uygulandığının altını çizen Bakan Elvan, “Kurun değeri de piyasada belirlenir. Bir ülkedeki rekabet artışı, üretkenlik artışından, inovatif kabiliyetlerden ve teknolojiyi kullanma becerisinden gelir. Verimlilik artışıyla desteklenmeyen bir büyüme modeli sürdürülebilir bir model değildir” ifadelerini kullandı.

İthalatın artan fiyat ve ekonomik canlanmanın etkisiyle 2021 yılı Ekim ayı itibarıyla yıllık 259 milyar dolar olduğu bilgisini veren Elvan, Altın ithalatına yönelik hayata geçirdiğimiz önlemler etkisini kayda değer şekilde ortaya koydu” dedi.

Elvan, cari işlemler dengesini orta ve uzun vadede kalıcı olarak iyileştirme çabası içinde olduklarını kaydetti.

Kaynak: Dünya / Canan Sakarya

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar