Bankalar yurt dışından kaynak arayışında

Hazine'nin yurtdışından 3,5 milyar dolarla yılın ilk finansmanını sağlamasına paralel Türk bankaları da uluslararası piyasalarda finansman çalışmalarına yöneldi.

Abone ol
Abone ol

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Garanti BBVA yurtdışı tahvil ihracı konusunda adım atan son bankalar oldu

Yurtdışı finansman maliyetlerindeki uygun seyir bankaları uluslararası piyasalardan finansman sağlamaya yönlendirdi.

Yapı Kredi ve Akbank'ın ardından Ziraat Bankası ve Vakıfbank da yurtdışı piyasalarda tahvil ihracı yapacak. Sermaye Piyasası Kurulu'nun bülteninde yer alan bilgilere göre Ziraat Bankası'na yurtdışında 4 milyar dolara kadar tahvil ve finansman bonosu ihracı, Vakıfbank'a da 1 milyar euroya kadar ipotek teminatlı menkul kıymet ihracı için onay verildi.

Garanti Bankası da yurtdışı finansman için adım attı. Garanti Bankası uygun piyasa koşullarının oluşması durumunda yurtdışında halka arz edilmeksizin, toplamda 6 milyar dolar tutara kadar tahvil veya benzeri türden borçlanma aracı ihracı için yönetim kurulunu yetkilendirdi.

Hazine bu hafta 2026 ve 2031 vadeli çift dilimli eurobond ihracı gerçekleştirmiş ve toplam satış tutarı 3,5 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Ocak 2026 vadeli tahvilin kupon oranı yüzde 4,75, getiri oranı yüzde 4,90 olarak; Haziran 2031 vadeli tahvilin kupon oranı yüzde 5,875, getiri oranı ise yüzde 5,95 olarak gerçekleşmişti.

Hazine'yi takiben Akbank yurtdışında 2 milyar dolara kadar tahvil ihracı için gerekli başvurular konusunda gerekli başvuruların yapılması için genel müdürlüğe yetki verilmesine karar vermişti.

Hazine'nin tahvil ihracı öncesinde ise Yapı Kredi Yapı, uluslararası piyasalardan 500 milyon dolar tutarında sermaye benzeri tahvil ihracı yapmış, ihraca 6 katından fazla talep gelirken getiri de yüzde 7.875 olarak kaydedilmişti.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar