Bir hisse, bir analiz: Vestel Beyaz Eşya

İntegral Yatırım'ın Vestel Beyaz Eşya için hedef fiyatı 32,30 TL oldu. Yapılan analizde, '27.55 desteği üzerinde tutunamazsa geri çekilme devam  edebilir bu durum ise alım için fırsat yaratacaktır' denildi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Değerlendirmede şöyle denildi:

"Vestel Beyaz Eşya (VESBE) 2Ç20de 215.3 milyon TL net kar açıkladı. Şirket’in net karı geçen yıl aynı döneme göre %8 geriledi.

Buna karşın satış gelirleri aynı dönemde %5 artarken, FAVÖK %7  yükseldi. Net kardaki düşüşte vergi giderleri etkili olmuş görünüyor.

VESBE 2Ç20 döneminde satışlarını %5 arttırmayı başarmış. Covid-19’un en etkili olduğu dönem olmasına karşın satışlardaki bu sınırlı gerileme oldukça pozitif. Bunda yurtiçi satışlardaki artışın  ve Haziran döneminden sonra Avrupa’ daki talep koşullarının dengeye  gelmesinin etkisi olmuş. Ayrıca %75 ihracat yapan Şirket için EURTRY  kurundaki artışta ciroya TL bazında destek sağladı.

2020 yılının ilk yarısında satış gelirleri %10 artışla 3.510  milyon TL oldu. Aynı dönemde üretim adet bazında %7, satış adet  bazında %2 azaldı.

VESBE bu dönemde 349 milyon ¬ ihracat gerçekleştirdi. 2019 yılı  tamamında 840 milyon ¬ ihracat gerçekleştirmişti. 6 aylık dönemde  ithalat 135 milyon $ olmuş. Başka deyişle EURUSD paritesinin  yükselmesi Şirket için pozitif.

2020 6 aylık Dönem

Sonuç olarak VESBE yılın ilk yarısında net karını %11 arttırdı ve 350.7 milyon TL oldu. FAVÖK karı ise %21 artışla 571 milyon TL oldu.

2010 yılından bu yana en yüksek FAVÖK Marjı

Kar marjlarına bakıldığında 2Ç20’de geçen yıl aynı döneme göre  yatay seyir var. Brüt kar marjı %16.4 olurken, FAVÖ marjı %17.3  seviyesinde oluştu. 2020 yılının ilk yarısında ise FAVÖK Marjı 2 puan  artışla %16.3 oldu. Geçen yıla göre karlılık artmış. Böylesi zor bir  dönem için oldukça pozitif bir sonuç. Aynı zamanda VESBE 2010 yılından  bu yana en yüksek FAVÖK Marjına ulaşmış görünüyor.

Güçlü Nakit Akışı

Haziran sonu itibari ile 671 milyon TL net borç var. Net borç /

FAVÖ oranı 0.7x ile oldukça düşük seviyede. Cari oran 1.16x ile ideal  bir noktada. VESBE için borç sorununda bahsetmek yanlış olur. Öyleki

Şirket altı aylık dönemde güçlü nakit akışlarına sahip olurken ve net  borç ödeyicisi olmuş. Borç ödemesi ve temettü çıkışına rağmen hazır  değerlerini 75 milyon TL arttırmayı başarmış. Zor bir dönemde pozitif  nakit akışına sahip olması ve net borç ödeyicisi olmasına rağmen  nakitlerini artırabilmesi başarılı bir performans.

VESBE’nin Haziran sonunda 125 milyon $ döviz açığı ve 2.5 milyon ¬  döviz fazlası var. Şirket döviz açığının %48’ini hedge ediyor. Ayrıca

%75 ihracat oranı ile doğal hedge özelliğine sahip. Döviz riski yüksek  değil.

Değerleme ve Hedef fiyat

VESBE yıllık 1.200 milyon $ ciro çizgisini koruyor. 2020 yılı  içinde aynı performansla yılı tamamlamasını bekliyorum. Buna göre

VESBE için 2020 yılında 7.343 milyon TL satış geliri, 1.222 milyon TL FAVÖK ve 771.7 milyon TL net kar bekliyorum.

Yukarıdaki beklentilere paralel olarak f/k, fd/favök ve fd/satış  çarpan analizine göre VESBE için 12 aylık dönemi kapsayan hedef  değerimi 32.30TL hesaplıyorum. Borsa kapanışı olan 27.60TL fiyata göre %17 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

Piyasa VESBE’nin başarılı performansını görmüş ve hisse  yılbaşından bu yana %31 yükselmiş. Ancak normalleşme ile birlikte Avrupa talebinin yükselmesi, EURUSD paritesinin artması Şirket’in kar  marjlarını olumlu etkilemeye devam edecek görünüyor. Orta ve uzun  vadede pozitif görüşümü koruyorum.

Teknik olarak 27.55 desteği üzerinde tutunup tutunamadığını  izlemekte fayda var. Bunu gördükten sonra harekete geçmek en doğrusu  olacaktır. 27.55 desteği üzerinde tutunamazsa geri çekilme devam  edebilir bu durum ise alım için fırsat yaratacaktır. Buna karşın 27.55  seviyesi üzerinde tutunmayı başarırsa yukarı hareket hedef fiyatımıza  doğru sürebilir."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa Hisse Yorumları
Yorumlar