Bitcoin'de Aralık ayından bu yana bir ilk

Kripto para birimi Bitcoin, yaklaşık yüzde 5 değer kaybederek geçen yılın Aralık ayından bu yana ilk kez 39 bin doların altına geriledi.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Bitcoin, spekülatörlerin ürünlerin potansiyel etkisi konusunda daha temkinli davranmasıyla, ilk spot Borsa yatırım fonlarının 11 Ocak'ta işlem görmeye başlamasından beri yüzde 20'nin üzerinde düştü. Böylelikle Bitcoin, Aralık ayından bu yana ilk kez 39 bin doların altına geriledi.

Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Bitcoin spot ETF'sini (borsa yatırım fonları) onaylayarak kripto para birimini yeni yatırımcılar tarafından erişilebilir hale getireceği beklentisiyle yükselişe geçmişti. 10 Ocak'ta SEC, Bitcoin fiyatını doğrudan takip eden borsa yatırım fonlarını onaylamıştı. Bu da kurumsal ve özel yatırımcıların kripto piyasasına girişini kolaylaştırmıştı.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in 2023 performansı değerlendirildiğinde, Bitcoin geçen yıl neredeyse yüzde 160 artış göstererek hisse senetleri gibi geleneksel varlıklardan daha iyi performans gösterdi. Bitcoin ile birlikte piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan Ether ve BNB gibi kripto paralar ise sene başından bu yana sert düşüşler yaşadı.

Kripto borsası Bitfinex'teki analistler yayımladıkları bir notta, "Düşüş eğilimi sebebiyle, Bitcoin için destek sağlayabilecek bir sonraki önemli fiyat seviyelerinin 38 bin ila 36 bin dolar arasında olacağı tahmin ediliyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: BloombergHT

Konular Kripto Para
Kategoriler Kripto Para
Yorumlar