Borsa analiz nasıl yapılır?

Borsa işlemlerinde herhangi bir alım satım yapmadan önce analiz yapmanız yatırımlarınızın geleceği açısından oldukça önemlidir. Örneğin bir hisse senedi alacaksanız, hissesini alacağınız şirketi araştırmanız gerekir. Hisse senedi yatırımlarında temel amaç; gelecekte değer kazanacak hisseleri tespit ederek onlara yatırım yapmaktır ki böylelikle yatırımlarınız size kazanç sağlayabilsin. Bu tespiti yapabilmeniz için analiz yöntemlerini bilmeli ve alım satım kararlarınızı buna göre vermelisiniz.

Abone ol
Abone ol

Borsada kıymetli kağıtlara yatırım yapılmadan önce kağıtların ait oldukları kurumların analiz edilmesi gerekir.

Hisse senedine yatırım yapacak olan yatırımcıların şirket hakkında iyi derecede bilgi sahibi olması gerekir. Şirket ve şirketin ait olduğu sektör hakkında araştırmalar yapması gerekir. 

Borsada bir hisse senedi veya tahvil alımı yapıyorsanız amacınız gelecekte temettü veya sermaye artırımı ile kazanç sağlamaktır. Bu nedenle yatırımcıların bu değişimleri iyi şekilde analiz ederek kendilerine en yüksek getiriyi sağlayacak hisse veya tahvillere yatırım yapması gerekmektedir.

Hisse senetlerinin getirisinin yükselmesi ekonomik gelişmeler, sektörel ve şirketsel gelişmelere bağlıdır. Bu gelişmeler analiz edilerek hisse senetlerinin gerçek fiyatları bulunur ve gerçek fiyatlar piyasa fiyatlarıyla karşılaştırılarak alım satım kararları verilir. En basit mantıkla hisse senedinin piyasa fiyatı gerçek fiyatının altındaysa alım, üstündeyse satım emri verilir bu emirlerin yönünü belirlemede temel analizden faydalanabilirsiniz.

Temel analizlerde ekonominin farklı dönemlerde ki gelişmeleri ve durumu tahmin edilir. Bu gelişmelerden sektörün nasıl etkileneceği ve şirketlerinin bu gelişmelerden nakdi yönde yaşayacağı değişimleri de tahmin ederek yatırımlarınıza yön verebilirsiniz.

Kaynak: https://www.investaz.com.tr/blog/borsa-analizi-nasil-yapilir/

 

 

Yorumlar