Borsaya yabancı ilgisi hız kesmedi

2020'nin son döneminde hızlanan sıkılaşma döngüsü mevduat faizlerinin de yukarı gitmesine neden olurken, borsaya yatırımcı ilgisi hız kesmedi. 2021'in ilk verileri borsaya yeni yatırımcıların gelmeye devam ettiğini gösterdi

Abone ol
Abone ol

2020'de sermaye piyasalarının gündeminde ilk sıralarda yer alan Borsaya yönelik yatırımcı ilgisi yeni yılın başında da etkisini hissettirdi.

2021 yılının ilk ayına dair Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Ocak ayında yeni yerli yatırımcı sayısı 179 bin 307 kişi artarak 2 milyon 156 bin seviyesine çıktı. Aralık ayındaki yeni yatırımcı sayısına göre ise bu artış yaklaşık yüzde 9 daha fazla oldu.

Son 12 aylık döneme bakıldığında yeni yatırımcı sayısındaki en hızlı artış Ocak ayında gerçekleşmiş oldu. Yatırımcıların sayısının artışında halka arzların etkisi de oldu. Yabancı yatırımcılardaki aylık artış ise 358 kişi olarak belirlendi.

Yeni yerli yatırımcıların BIST 100 endeksindeki ağırlığı, Aralık ayına göre yüzde 5,9 artarken BIST 30 endeksinde artış yüzde 2,4 oldu. Portföy büyüklüğü incelendiğinde; en fazla 2-100 TL arasında yatırımcı bulunduğu görüldü. Bu grupta 408 bin yatırımcı yer alırken ikinci sırada 332 bin yatırımcı ile 101 – 1.000 TL arasında hesabı olan grup yer aldı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre, 2020 yılında yerli yatırımcı sayısı yaklaşık 600 bin civarında artarak yaklaşık 2 milyon olarak kaydedilmişti. Piyasa analistlerine göre tasarruf sahibinin borsaya yönelmesinde küresel emsallere göreceli düşük yatırımcı sayısı, cazip fiyatlamalar ve yeni halka arzlar etkili oldu.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar