Dolar güne sakin başladı

Haftanın ilk gününü 8,40'ın altında sakin bir gün geçiren dolar/TL, bu sabah da benzer seviyelerde hareket ediyor. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak 1.2213 dolar seviyesini gördü ve 1.2245 seviyesinde oluşan direnişi test etti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Yeni haftanın ilk saatlerinde 8,40'ın altına geriledikten sonra dün, gün boyu 8,38 civarında dengeli bir seyir izleyen dolar/TL, bu sabah da benzer seviyelerde seyrediyor. Dolar/TL 8,38-8,39 bandında değerlenirken euro/TL ise 10,27'nin hemen üzerinde işlem görüyor.

ABD Doları küresel piyasalarda güç kaybediyor

Dolar, beklentilerin altında açıklanan ABD verisi ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin faizlerin sabit tutulacağına yönelik açıklamalarının yatırımcıların enflasyon nedeniyle faizlerin artacağına yönelik endişelerini bastırmasıyla son dönemlerde seyrettiği aralığın en düşük seviyesinde. Dolar endeksi dün yüzde 0,2 gerilemesinin ardından kayıplarını toparlayarak 89,853 ile son dört ayın en düşük seviyesinin biraz üzerinde. 

Dünya genelinde pandemiden toparlanma devam ederken ABD'de faizlerin düşük olmasından dolayı paranın dışarıya kaçacağını düşünen yatırımcılar dolar pozisyonlarını hızla satıyorlar. Nisan ayında enflasyonda yaşanan artışın Fed'in para politikasına yönelik şüphelere yol açmasının ardından yatırımcılar dolar pozisyonlarında artışa gitme konusunda son derece temkinli davransalar da Fed'in dün gece yaptığı açıklamalar içlerini rahatlatmış gibi gözüküyor.

Euro dolar karşısında yüzde 0.3 değer kazanarak 1.2213 dolar seviyesini gördü ve 1.2245 seviyesinde oluşan direnişi test etti. ABD'de 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirileri 2.4 baz puan gerileyerek son iki haftanın en düşük seviyesi olan yüzde 1.608 seviyesine indi. Sterlin son üç haftada yüzde 1.2 yükseldikten sonra az da olsa gerileyerek 1.4160 dolar seviyesinde. 

Kategoriler Ekonomi
Yorumlar