Erdoğan: Enflasyonun ateşini düşüreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi dönüşünde uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi dönüşünde uçakta gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı Türkiye'ye davet edebileceklerini söyledi.

Putin ve Esad'a Davet

Erdoğan, "Suriye ile yeni bir süreci başlatabileceğimizi Cuma günü, Cuma namazı çıkışında zaten söylemiştim. Bizim Sayın Putin ile Beşar Esed’e bir davetimiz olabilir. Sayın Putin Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirebilirse, bu yeni bir sürecin başlangıcı olabilir. Suriye sahasında aradan geçen onca yıl herkese kalıcı çözüm mekanizmasının kurulması gerektiğini net bir şekilde göstermiştir" ifadelerini kullandı.

Dezenflasyon Süreci ve Ekonomik Gelişmeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de başlayan dezenflasyon sürecine dikkat çekti ve Temmuz ayında enflasyonun düşük 60'lı seviyelere, Eylül ayında ise yüzde 50'nin altına inebileceğini belirtti. Erdoğan, "Geçen sene gerçekten deprem etkisiyle olağanüstü koşullarla karşı karşıyaydık. Para politikasının etkili olması zaman alıyor. Maliye politikasında ilave çaba gerekiyordu. Biz o nedenle dezenflasyonun Mayıs 2024’ten sonra başlayacağını söyledik. Nitekim Haziran ayında yıllık bazda enflasyonda düşüş başladı. Temmuz’da düşük 60’lı rakamlar, Ağustos’ta düşük 50’li rakamlar ve muhtemelen Eylül’de enflasyon yüzde 50’nin altına düşebilir" dedi.

Ekonomi Programının Başarıları

Erdoğan, ekonomi programının planlandığı şekilde ilerlediğini ve cari açık probleminin büyük ölçüde çözüldüğünü vurguladı. "Geçen sene çok ciddi bir cari açık problemimiz vardı. Bu sene artık cari açık problem olmaktan çıktı. Milli gelire oran olarak yüzde 6’lardan neredeyse bu sene muhtemelen yüzde 2 civarına düşecek. Rezerv konusunda çok önemli mesafe kat ettik. Brüt rezervimiz yaklaşık 145 milyar dolar. Ve swap hariç rezervlerimiz 10 milyarın üzerine çıktı. Mart seçiminden bu yana swap hariç net rezervlerdeki iyileşme neredeyse 80 milyar dolar civarı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış dengenin bir endişe kaynağı olmaktan çıktığını ve Türkiye'nin risk priminin hızla düştüğünü belirtti. "Bugün itibariyle 263 baz puan civarında. Türkiye’nin son 3 aydır, yerel seçimlerden sonra bizim 2 yıllık tahvil faiz oranlarımız 1000 baz puan düştü. Özellikle bu son enflasyon rakamlarından sonra faizler düşmeye başladı. Dün hem 2 yıllık hem 5 yıllık hem 10 yıllık bütün faizlerimiz düştü. Yine bizim yurtdışına ihraç ettiğimiz tahvil faizleri 50 baz puan düştü son yerel seçimden sonra" diye ekledi.

Erdoğan, programın başarıya ulaşacağına inandıklarını ve vatandaşların refah seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. "En büyük sorunumuz hayat pahalılığı. En adaletsiz vergi enflasyon. O nedenle dar gelirlilerimize, asgari ücretlimize, emeklilerimize yapacağımız en büyük iyilik popülizm yapmadan enflasyonu kalıcı bir şekilde tekrar tek haneye düşürmek. Vatandaşımızın kalıcı olarak refah seviyesini yükseltmek" dedi.

Kategoriler Gündem
Yorumlar