Fed Başkanı Powell: "Faiz indirimi için daha fazla güvene ihtiyaç var"

Enflasyonu hedefe düşürmek konusunda önemli ilerleme kaydettiklerini söyleyen Fed Başkanı Jerome Powell "Son veriler, dezenflasyon patikasında olduğumuzu gösteriyor. Ancak enflasyonun yüzde 2'lik hedefimize doğru indiği konusunda daha fazla güvene ihtiyacımız var." diye konuştu.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Fed Başkanı Jerome Powell son ekonomik verilerin, enflasyonda aşağı yönlü seyrin sürdüğünü gösterdiğini ancak faiz indiriminden önce daha fazla güvene ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell Avrupa Merkez Bankası'nın Portekiz'de düzenlenen forumunda konuşma yaptı.

Powell ABD ekonomisi ve işgücü piyasası güçlü olduğu için acele etmeden doğru adımları atma alanları olduğunu belirtti.

Enflasyonu hedefe düşürmek konusunda önemli ilerleme kaydettiklerini söyleyen Powell "Son veriler, dezenflasyon patikasında olduğumuzu gösteriyor. Ancak enflasyonun yüzde 2'lik hedefimize doğru indiği konusunda daha fazla güvene ihtiyacımız var." diye konuştu.

AMB Başkanı Christine Lagarde ve Brezilya MB Başkanı Roberto Campos Neto ile katıldığı forumda Fed Başkanı Powell, ilk faiz indiriminin zamanlaması konusunda bir ipucu vermedi.
Fed son toplantıda politika faizini yüzde 5,25 - 5,50 aralığında tutmuştu. Yetkililer enflasyonun sürdürülebilir biçimde düştüğüne dair daha fazla güvene ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Bloomberght

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar