FED, üçüncü kez faiz indirebilir

Fed Başkanı Powell, zayıflayan verilerin etkisiyle Ekim'de üçüncü kez faiz indirimine gidebilir. Salı günü kilit önemdeki imalat verisi, işletmelerin ABD – Çin ticaret savaşı nedeniyle yatırımlarını beklemede tutmasının etkisiyle 10 yılın düşüğüne geriledi. Çarşamba günkü ADP Araştırma Enstitüsü'nün verisiyse ABD'li şirketlerde istihdam artışının yavaşladığını işaret etti.

Abone ol
Abone ol

Faiz indirimleri konusunda ileriye dönük taahhütle bulunmayan Fed Başkanı Jerome Powell, zayıflayan veriler, volatil piyasalar ve ABD Başkanı Donald Trump'ın devam eden eleştirileriyle art arda üçüncü faiz indirimi için baskı altında.

Piyasalar 29 – 30 Ekim politika toplantısında 25 baz puan faiz indirimine gidilmesine yüzde 75 ihtimal veriyor. Pazartesi günü yüzde 40 olan fiyatlama bu hafta kötü gelen imalat ve istihdam rakamlarıyla değişti. ABD'de işlem gören hisse senetleri resesyon endişelerinin artmasıyla Ağustos'tan beri en düşük seviyesine geriledi.

BofA Corp. kıdemli ABD ekonomisti Joseph Song, “Veri akışı Ekim'de faiz indirimi ihtimalini önemli ölçüde artırdı ve piyasalar bu şekilde fiyatlama yapıyor. Eğer veri zayıf gelmeyi sürdürürse ılımlıları ve şahinleri ekonomiye bir şekilde tampon sağlama fikrine yaklaştırabilir.” dedi.

Powell, merkez bankasının 18 Eylül toplantısının ardından Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) faizlere “toplantıdan toplantıya” karar verdiğini ve olası gelecek faiz indirimlerinin verilere bağlı olacağını söylemişti. O dönemde 17 politika yapıcının sadece yedisi bu yıl daha fazla faiz indirimi olacağını tahmin ediyordu. Powell faiz indiriminin 10 yıllık büyümenin resesyona düşmesi ihtimaline karşı sigorta niteliğinde olduğunu belirtmişti.

Ancak görünüm o zamandan beri, özellikle de bu hafta biraz kötüleşti.

Salı günü kilit önemdeki imalat verisi, işletmelerin ABD – Çin ticaret savaşı nedeniyle yatırımlarını beklemede tutmasının etkisiyle 10 yılın düşüğüne geriledi. Çarşamba günkü ADP Araştırma Enstitüsü'nün verisiyse ABD'li şirketlerde istihdam artışının yavaşladığını işaret etti.

Kategoriler Dünya Piyasaları
Yorumlar