Fon yatırımcı sayısında rekor kırıldı

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, hisse senedi yatırımcı sayısı 8 milyonun üzerinde istikrar kazanırken, fon yatırımcı sayısındaki yukarı yönlü ivme Mayıs ayında da devam etti.

Abone ol
Abone ol Haberi dinle

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre Mayıs ayında toplam fon yatırımcı sayısı 4 milyon 953 bin 219 olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde fon yatırımcı sayısı 3,8 milyon civarındaydı. Böylelikle bir yılda fon yatırımcı sayısının 1 milyonu aşan artış kaydettiği görüldü.

Fon yatırımcılarının portföy değerinde de yükseliş ivmesi devam etti. Mayıs ayı itibariyle fon yatırımcılarının portföy değeri 2,85 milyar TL olarak gerçekleşti. Geçen yılın Mayıs ayında bu büyüklük 953,3 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

Portföy dilimi bazında fon yatırımcıları sayılarına bakıldığında üst segmentteki yatırımcıların da artan bir ilgisi olduğu izlendi. MKK verilerine göre portföyü 10 milyon TL üzerinde olan fon yatırımcı sayısı Mayıs ayında 28 bin 709 olarak rekor kaydetti. Aynı dönemde 10 milyon TL üzerin portföyü olan hisse senedi yatırımcı sayısı ise 20 bin 6'ya geriledi.

Fon yatırımcılarının elindeki toplam büyüklüğe bakıldığında en üst segmentteki yatırımcıların aslan payını aldıkları görüldü. 10 milyon TL üzerinde portföyü bulunan yatırımcıların toplam fon yatırım büyüklüğü Mayıs ayında 2,05 milyar TL ile yeni zirveyi gördü. Mayıs ayında toplam büyüklüğün 2,85 milyar TL olduğu dikkate alınırsa büyüklüğün yüzde 72'sinin bu yatırımcı grubunda olduğu izlendi.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kategoriler Borsa
Yorumlar