Ford Otosan FROTO hisse yorum ve analizi

InvestAZ Yatırım, Ford Otosan hedef fiyatını 121,70 TL olarak öngördü. Raporda, 'FROTO hisse fiyatı sektör ortalamasına göre primli olmasına rağmen son çeyrekte Kovid-19 etkilerinden hızlı toparlanma, şirket yönetiminin başarılı yönetimi ve olumlu beklentileri tahminlerimizi pozitif etkilemiştir' denildi.

Abone ol
Abone ol

Değerlendirmede şöyle denildi:

"Küresel Ticareti Etkileyen Kovid Nedeniyle İç Pazara Dönüş Şirket 1.358.269.000 TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır.

Son çeyrekte faaliyet gelirleri 1.497.145.000 mn TL olurken, FAVÖK1.434.780.000 TL olmuştur. Net satışlar ise 13.396.274.000 mn TL olarak geçen yılın aynı dönemine göre %44.08 artış göstermiştir. Net dönem karı aynı dönemin geçen yıl verisine göre %198.9 artış gösterirken, brüt karda % 73.6 artış oldu. FAVÖK'te ise %77.87 artış yaşanırken, Esas faaliyet gelirleri %315.16 artış gösterdi.

Son çeyrek finansallarında 11.747.531.000 TL olarak açıklanan satışların maliyeti brüt kar marjını %12.0 yaparak etkiledi. Geçen yılın aynı dönemine göre artış kaydedildi.(önceki yılın aynı çeyreği: %10.0) Bir önceki çeyreğe göre ise brüt kar marjı sabit kaldı.(bir önceki çeyrek: %12.0) FAVÖK marjı %11.0 olarakgerçekleşti. Geçen seneye göre FAVÖK marjı artıştaydı(önceki yılın aynı çeyreği: %9.0), bir önceki çeyrek rakamlarına göre değişim olmadı. Net kar marjı %10.0 olarak hesaplandı. Geçen yılın aynı dönemine göre artış görüldü(geçen yılın aynı çeyreği: %5.0), bir önceki çeyrek rakamlarına göre net kar marjında artış gözlemlendi(bir önceki çeyrek: %5.0)

Analiz Özeti

Gelirlerinin çok büyük kısmı ihracattan gelen Ford Otosan, 2020 yılında yurt içi pazar büyümesinden destek almıştır. Koronavirüs'ün küresel ticarete vurduğu darbeden dolayı firma, pazar odağını çeşitlendirmek adına yurt içine yönelmiştir. Şirketin açıkladığı 2020 beklentilerine göre yurtiçi pazar beklentisi arttırılmıştır. Şirket toplam üretim beklentisini %10 oranında artırmıştır.

FROTO hisse fiyatı sektör ortalamasına göre primli olmasına rağmen son çeyrekte Kovid-19 etkilerinden hızlı toparlanma, şirket yönetiminin başarılı yönetimi ve olumlu beklentileri tahminlerimizi pozitif etkilemiştir.

Son dönemde Türkiye'de toparlanan otomotiv satışları tahminlerimize olumlu yansımış olsa da pandemide 2. dalganın oluşturduğu riskler şirket ve otomotiv sektörü üzerindeki en büyük risklerden biri olmaya devam ediyor."

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar